| JockerStoica a întrebat:

Pot face muşchi acasă ridicând gantere de 5kg sau 10kg?
Am 1.78 si 55kg, sunt slab.
Vreau să ştiu dacă pot face muşchi şi câte ridicări ar trebui să fac pe zi şi de câte ori pe zi, Şi în cât timp se vor vedea nişte rezultate.
Nu vreau să merg la sală.
Fundă!

Răspuns Câştigător
| VreauSaAjut2000 a răspuns:

Hei, uite aici pe cineva care te-ar putea ajuta pentru toti muschii corpului -- https://www.youtube.com/user/Angelfitnesss
Insa daca vrei doar biceps, cu ridicari de gantere, iti sugerez sa faci cu gantere pe care sa nu simti ca le ridici ca pe o furnica, dar nici pe care simti ca nu poti sa faci nici doua ridicari. Daca esti la inceput sugerez cu alea de 5kg si faci pe zi 3 repetari de 6-8 ridicari cu pauza de doua minute intre repetari. Iti recomand de asemenea sa faci de maxim 3-4 ori pe saptamana ca sa ramana o zi de odihna pentru muschi, ca sa poata sa se dezvolte. Astfel, dupa o luna de antrenament o sa vezi niste rezultate, DAR nu te astepta ca din prima luna sa iti creasca bicepsul de doua ori mai mare.
O sa simti ca progresezi cand greutatea pe care o ridici o sa ti se para din ce in ce mai usoara, cam peste o luna o sa observi ca o ridici mult mai usor decat cand ai ridicat-o la inceput, atunci o sa pui mai multa greutate pe gantera pentru a avansa.
Sper ca te-am ajutat, mai multe detalii la canalul pe care ti l-am oferit. Bafta!

| JockerStoica explică (pentru VreauSaAjut2000):

Dar dacă încep direct cu gantere de 10 kg are ceva?

| VreauSaAjut2000 a răspuns (pentru JockerStoica):

Nu, poti sa incepi si cu 100kg si nu are nimic, atat timp cat indeplinesc conditia sa poti face maxim 10 repetari pe brat si sa epuizezi, dar cel mai indicat este sa faci 6-8 repetari si am exagerat cu 100kg, am dat doar un exemplu, dar daca simti ca alea de 5 kg sunt prea usoare si poti face mai mult de 10 ridicari cu ele fara sa simti ca obosesti, atunci da, mai bine incepi cu alea de 10 si cand o sa simti ca poti face mai mult de 10 repetari fara stres, mai bagi cate 2 kg pe brat ca sa avansezi si tot asa.; )
Scrie daca mai vrei alte sfaturi

| JockerStoica explică (pentru VreauSaAjut2000):

Ok Ms!

| VreauSaAjut2000 a răspuns (pentru JockerStoica):

N-ai pentru ce, merci si eu de funda.

5 răspunsuri:
| NetworkMaster02 a răspuns:

Nu este un numar fix. Fa cat de multe poti (pana cand simti ca nu mai poti face) si incearca sa le faci corect pentru ca altfel le faci degeaba.