| ANONIMU3O02 a întrebat:

Salut TPU, primesc bullyng, îmi este puțin frica de un coleg care se ia mereu de mine, ce as putea face sa nu mai îmi fie frica de el? Doar sa nu mi mai fie frica, vreau sa am mai mult curaj în mine.

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Exersează mantra. Curaj și încredere în mine.

| LordCristobal a răspuns:

Salut!
In primul rand nu trebuie să îți fie frica de el.Pana la urmă e și el un om ca și tine și nu cred că e mai special că tine.
Când se ia de tine dacă vorbește urat cu tine îl tratezi cu aceeași monedă iar daca te lovește dă-i și tu o lovitură puternică că să îl potolești o data pentru totdeauna.
Daca simți că nu îi poți face fata fizic nu sta prin preajma lui în pauze, stai cat mai departe de el.
Daca mai ai un frate sau un văr mai mare apelează la ajutorul lor că să îl sperie puțin pe bătăuș.
De asemenea poți să îi spui dirigenție tale, poate ia o măsură împotriva lui.
Și vorbește și cu părinții tăi și dacă poți vin-o la școală cu taicatu că să îl sperie pe dușmanul tău.
Poate daca vii cu un părinte la școală o să îi îndepărtezi pe ceilalți colegi de tine dar bătăușul nu se va mai lua de tine și astfel o să ai și tu o viața mai liniștită.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Tu ii zici bullying, eu ii zic selecție naturala. Pune și te impune oleacă, nu aștepta ajutor de la mama sau tata pentru ca nu or sa fie cu tine toată viata și o situație de genul te învață să te descurci. Pariu ca nu s-a ajuns la lovituri fizice serioase asa ca asta e o situație din care poți învața ceva. Spune-ti în gând ca nu mai poți suporta sa se lege ala de tine și ia atitudine. Dacă individul vede ca ești stăpân pe tine și nu dai înapoi o sa înceteze pentru ca ăștia în general se leagă de cei slabi. Și în caz de doamne ferește se ajunge la bătaie tot e bine ca e folositor sa știi sa iei un pumn în viata. Important totuși e dacă iei sa și dai înapoi.

| Lorry93 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Încurajezi o idee care nu mai are niciun efect când vine vorba de generația prezenta. Lucrurile au luat-o razna și copiii nu mai sunt cum erau odată. Nu mai încuraja copilul să nu vorbească cu părinții pentru ca lucrurile pot degenera. Fetița mea, la 6 ani, a fost lovită cu pumnul in cap de către un coleg de clasă, trasă de păr zilnic, etc. Cum ar fi fost ca noi, părinții, să nu știm, lucrurile să degenereze și peste un timp să am copilul in spital cu te miri ce complicații, doar pentru că unul a vrut să facă o glumă și i-a tras scaunul când a vrut să se așeze sau a împins-o pe scări. Nu mai merge așa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Nu, nu e normal sa lovesti inapoi, daca nu e strict autoaprare. Asta nu te face cu nimic mai bun decat persoana care a dat prima, adica esti fix la fel de patetic.

Te miri de ce suntem o tara cu probleme. Pentru ca ii facem sa creada ca e normal sa se bata intre ei si e normal sa nu comunice cu parintii lor cand sunt loviti?

Nu-ti mai proiecta lipsa de afectiune de la parinti si lipsa de comunicare cu ei.
Nu esti mai cool. "selectie naturala".
Darling, suntem intr-un colectiv, nu o jungla. Ce ar fi sa educam viitorii cetateni ai aceste tari cum sa se poarte ca niste homo sapiens sapiens si sa nu se bata intre ei?

| sparklingqueen a răspuns:

Salut! Daca iti mai zice bully colegul ceva,tu zii ceva de genul "dar nu prea ma intereseaza opinia ta","vai da ce bine ca esti tu perfect"Deoarece copii sunt rai,si tu vei trebui sa ii tratezi cu indiferenta, niciodata nu intoarce moneda, deoarece o sa le vina de la sine! Ai incredere in tine si nu-i mai lasa sa rada de tine, si daca lucrurile se agraveaza, spune-i unui profesor/diriginte sau parinte despre situatia ta.

| BogdanEminovici a răspuns:

Sună la poliție.

| Lorry93 a răspuns:

Este indicat și absolut obligatoriu să vorbești cu părinții tăi despre ce se întâmplă. Nu lăsa lucrurile să degenereze, pentru că se poate termina tragic. Azi o jignire, mâine o palmă, poimâine un pumn și tot așa până când intr-o zi vei ajunge la spital sau mai rău.Nu trebuie să-ți fie frică, părinții tăi vor ști cum să gestioneze această situație. Acceptă faptul că ai nevoie de ajutor din partea adulților. Curaj!