| anonim_4396 a întrebat:

Pur și simplu simt că nu mai pot, în sensul că toată lumea de pe stradă începe să râdă sau să se uite urât la mine când mă vede. Spre exemplu, azi era un băiat și cu o fată pe bancă si au început să râdă de mama focului fix când treceam eu pe acolo și stiu sigur ca râdeau de mine pentru că se uitau cu ochii spre mine. I-am întrebat ce vor, dar niciunul nu a scos niciun cuvânt. Am plecat mai departe și mi-am zis că nu are rost să mai continui să vorbesc cu astfel de oameni drogați. Nu pot ieși și eu liniștit pe stradă din cauza ochilor oamenilor ațintiți spre mine. Nu îi înțeleg ce vor de la mine sau ce au cu mine. Chiar as vrea niste sfaturi de la voi și să îmi spuneți dacă și vouă vi se întâmplă ceea ce mi se întâmplă mie sau dacă nu vi s-a întâmplat, să îmi spuneți ce ați face voi în locul meu. Sună ciudat, dar ăsta e adevărul. Astept răspunsurile voastre. Numai bine!

Răspuns Apreciat de Editori
| Geici7474 a răspuns:

Buna, Ionut! Din punctul meu de vedere, nu cred ca toti oamenii pe care ii intalnesti fac misto de tine sau te judeca in felul in care crezi tu. Da, exista oameni rautaciosi care catalogheaza oamenii fara a-i fi cunoscut, si eu dau peste astfel de specimene, nu zilnic, dar destul de frecvent. Stii ce fac? Ii ignor si asta ar trebui sa faci si tu. Ii o exagerare sa spui ca toti au ceva cu tine, probabil doar ti se pare sau interpretezi totul intr-un mod gresit. Nimanui nu-i pasa cu adevarat de viata altei persoane, mai ales de-a uneia necunoscute, asa ca stai calm, totul ii doar in imaginatia ta. De exemplu, tu ai precizat la un moment dat ca erau pe o banca un tip si o tipa si au inceput sa rada fix in momentul in care tu treceai pe langa ei. Te-ai gandit ca motivul pentru care ei radeau era cu totul altul si nu avea legatura cu tine? Sau ca efectiv vorbeau despre cu totul altceva si te-au observat fix in momentul in care treceai pe langa ei *de asta s-au si uitat la tine atunci*. Adica ce motiv ar avea sa rada de tine? Din cauza aspectului fizic sau a modului in care te imbraci? Nu cred, dar sa zicem ca ai fi putin mai diferit, mai nonconformist, nu cred ca cineva ar rade de chestia asta, ci ai atrage niste priviri si atata tot. Probabil te gandesti la chestia asta obsesiv si facand asta, ai impresia ca toti au ceva cu tine, dar nu este asa, incearca sa iti schimbi perceptia si de asemenea, sa ignori lucrurile care te deranjeaza (nu situatiile care chiar cer solutii reale, ci problemele de genul acesta). Sau ai putea efectiv sa eviti zonele pe care stii ca le frecventeaza persoanele care iti creeaza probleme.

| anonim_4396 explică:

Poate că ai dreptate. Dar nu e prima dată când pățesc astfel de incidente. Dar cred că problema este că, dacă eu nu mă accept așa cum sunt, nici alții n-or să mă accepte. Îți multumesc mult pentru încurajarea ta

6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Pai gandeste-te daca exista vreun motiv care sa ii amuze si sa le atraga atentia in halul asta. De ex hainele pe care le porti, daca ai un mers mai altfel, daca ai o frizura iesita din comun, niste semne vizibile pe corp (aici ar fi aiurea sa rada pentru ca daca ai avea vreun defect nu e vina ta, nu e ceva ce ai putea sa schimbi), vreun tatuaj etc. Sau poate esti cunoscut pentru ceva anume, poate ai fost barfit.

De ex eu ma uit la oameni putin mai insistent pe strada daca vad ceva iesit din comun gen sa fie foarte inalti, foarte grasi sau foarte slabi, sa aiba un look extravagant sau pur si simplu daca sunt foarte frumosi.

| anonim_4396 explică (pentru Bondarel99):

De frizură nu ar avea cum să se lege fiindcă tot timpul port șapcă. Am o bănuială că cineva a distribuit ceva defăimător despre mine pe Facebook, ori Instagram. Dar nu sunt sigur de asta, însă totul este posibil. Oricum, multumesc pentru răspunsul tau.

| Donsavas a răspuns:

Sa consulți un psihiatru! Depresia iti poate da stări paranoice sau de evitare a relațiilor sociale.

| Yurisa a răspuns:

Poate ai tu mania persecutiei
Nimeni nu rade degeaba de cineva

| anonim_4396 explică (pentru Yurisa):

Chiar dacă acel cineva are aspectul fizic în nu știu ce fel, nu mi se pare normal să fie hăituit pe oriunde merge. Dacă are fizicul într-un anume fel, este fix problema acelui om și nu trebuie luat la misto de alții. Tot ne întrebăm de ce este țara asta este așa cum este. Răspunsul este că ne discriminăm unii pe alții și facem diferențe între noi. Dar multumesc pentru răspuns

| Yurisa a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai intrebat de ce, noi iti raspundem ce credem. Nu stim cum arati, cum te imbraci, ce fel mergi si te comporti pe strada. Daca te simti tintit chiar de toata lumea, poate problema e la tine (nu in sensul rau neaparat, poate fi si un eveniment fortuit ceea ce ar provoca oamenii sa se uite la tine).
Tu ai dat un context oarecare, nu suntem mama omida sa stim ce e in neinregula cu tine sau cu altii.
Faza cu "Dacă are fizicul într-un anume fel, este fix problema acelui om și nu trebuie luat la misto de alții." e adevarata, dar in anumite limite. Cand vine o grasa la 170 de kile sa imi ocupe doua locuri din autobuz apai scuza-ma. laughing nu o sa ma uit neaparat frumos. Sau cand vine vreo tipa cu pantaloni de i se vede posteriorul... nu cred ca doresc sa vad asa ceva. La asta ma refer.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă ai probleme cu fizicul, adică ai suferit un accident sau ceva atunci asta e, lumea e rea, nu înțelege și își bate joc de problemele altora. Dacă nu e chestia asta, poate ai pozat în ceva ipostaze jenante și a văzut toată lume pozele?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu frate, nu am pozat în nicio ipostază. Toate pozele pe care le am pe Instagram si Facebook sunt complet normale (nu prea am așa multe, dar sunt normale). Și nici nu am pozat pentru vreo revistă mai,, nonconformistă". Când sunt cu cineva gen prieteni, nimeni nu se ia de mine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Consider ca ești cam paranoic. Poate altul a fost motivul pentru care a ras, iar tu înțelegeți greșit.