| anonim_4396 a întrebat:

Salut TpU!
Simt ca relatia mea cu mama se degradeaza incet cu incet, ea pleaca la munca in strainatate si o luna stau singur si o luna cu ea cand e acasa.In luna in care stau cu ea acasa nu cred ca exista odata la 2 zile sa fie cearta intre noi din diverse motive.De data asta cand a venit in tara a zis ca vrea sa stea 2 luni acasa ca sa prinda pastele si de cam o luna incoace se tot imprumuta la prietenele ei si astazi m-a trimis pana la prietena ei sa imi dea 300 de lei si nu eram nici eu intr-o stare prea buna si cand am ajuns acasa mama a vazut ca eram putin nervos si ma tot batea la cap ca de ce sunt asa si am explodat, i-am spus "Nu te-ai saturat sa te tot imprumuti?" si s-a uitat asa lung in ochii mei de parca am zis cine stie ce si uite asa a inceput cearta.Nu vreau sa fiu rau, dar de ce sa stai o luna acasa in plus si sa te imprumuti de bani cand poti sa pleci si sa fii lejer cu banii?
Acuma o parte din mine se bucura ca o sa plece pentru ca e liniste in casa, mananc mult mai sanatos (fac si sala) si pot sa fac ce vreau eu.Nu sunt un baiat care sa ii faca probleme nu beau, nu fumez, n-am anutaraje si chestii de genul.
Un sfat ar fi bine venit!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Deja te deranjeaza, asa-i?
Va trebuii sa tii gurita inchisa, ca-i casa mamei si regulile ei, iar tu esti copilul ei si macar atata respect ii datorezi.
Probabil te deranjeaza ca nu te mai poti destrabala si face ce vrei, fiindca altfel nu ai avea motive sa te plangi atata, de unica fiinta care merita respect si intelegere, fiindca se sacrifica pentru tine si iti da aboslut tot ce ai nevoie.
Eu spun ca ar trebui sa ai mai mult respect pentru mama ta si sa te bucuri de prezenta ei, ca nu se stie niciodata, ce se poate intampla maine, cu ea...

1 răspuns:
| Lolasticc a răspuns:

Sfatul meu este sa o intelegi si pe mama ta este greu in strainatate fara familia ta si cand te intorci sa ai probleme cu bani si cerutri dese. Ea cand vine acasa ea vine pentru tine si cand pleaca ca sa faca bani o face pentru voi.