| ZXYU a întrebat:

Sunt a 6 si am luat 7.30 la mate si eu fac meditatii si stiu materia foarte bine doar ca faza este ca eu stiam sa fac exercitiile alea doar ca am copiat gresit de pe foaie pe verso! Ma simt prost, cum sa ii spun mamei? Ea are asteptari foarte mari de la mine si ma simt ca un **** de la nota asta plang de 1 ora.

Răspuns Apreciat de Editori
| adryang78 a răspuns:

În primul rând, să reții că o notă nu reflectă inteligența sau nivelul de pregătire al unui copil. La un test sau un examen apar și factori neprevăzuți - stres, o mică greșeală, mai ales la mate, care este știință exactă.
În al doilea rând, mergi și spune-le părinților exact ce s-a întâmplat. Poate se vor supăra pe moment, dar dacă sunt adulți cu capul pe umeri vor ști să gestioneze situația. Chiar nu este un capăt de țară.
În al treilea rând, mai multă atenție data viitoare. Ceva te-a distras, din moment ce ai copiat greșit. Concentrează-te, în astfel de momente să nu mai auzi nimic în jurul tău, ești doar tu și testul.

1 răspuns:
| Andreeush a răspuns:

În primul rând ar trebui să te calmezi, nu e capătul lumii.
Oricine poate greși, important e să fii mai atent data viitoare.
Vorbește cu mama ta și spune-i cum stau lucrurile, va înțelege că uneori mai greșești.