| alexandruandrei1 a întrebat:

Sunt baiat, fac 16 ani peste 3 luni iar vocea mea nu este groasa(nici macar nu pot sa vorbesc tare ca mi se pierde vocea) cum au toti colegii mei sau cei de varsta mea, pana si baietii de a 8-a au vocea mai groasa. Este foarte enervant cand altii rad de vocea mea ca suna ca cea a unei fetite.Precizez ca fizic sunt dezvoltat, sunt mai musculos decat alti baieti si am par pe picioare, sub axila etc...si pot sa ejaculez de pe la 13-14 ani. Pot sa vorbesc si cu o voce mai groasa(care suna ca a lui tata) dar dupa un timp nu ma simt foarte confortabil cu ea. Ar trebui sa vorbesc cu vocea mai groasa( cu care pot sa vorbesc tare fara sa mi se piarda vocea) sau sa astept (astept de la 13 ani si e tot la fel)? thanks for any answer anyways

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Voidwithin a răspuns:

Se va schimba sigur pana la 20 de ani iti garantez.Eu personal m-am schimbat in voce si inaltime intr-o vara in 3 luni m-am schimbat cat se schimba altii in 3 ani deci nu-ti fa griji.

| BayernMunchenkpr a răspuns:

Asteapta pentru ca vocea ti se va schimba daca nu urli si nu te prostesti.

| florin1024 a răspuns:

Stai calm ca vocea o sa ti se ingroase la momentul potrivit si nici nu o sa observi cand se va schimba. Nu e nimic in neregula cu tine dar daca iti este teama ca nu ti se schimba destul de repede poti sa faci un control la medicul de familie.