| bucaiguana a întrebat:

Salut TPU! Sunt cls a 8-a și vreau să dau la profilul de științe sociale deoarece mă interesează psihologia și am auzit că nu se mai fac fizica,chimia, biologia din clasa a 10-a,dar nu sunt foarte sigură de asta și am nevoie de ajutor. Dacă știe cineva câteva informații în plus despre acest profil, vă rog din suflet să mă ajutați!❤️

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Mai potrivit ar fi la filologie (tot umanist)

| BlackRose03 a răspuns (pentru sierra1):

Argumentează. De la sociale ai șanse mai mari să te descurci la Drept de ex că se pune mai mult accent pe partea de istorie, informații fixe. De la filo mai degrabă mergi la litere și profesor. Ambele domenii au propriile avantaje și dezavantaje, dar nu vad cum un profil este peste altul. E in funcție de interesul fiecăruia.

| sierra1 a răspuns (pentru BlackRose03):

Mami, de să-ți argumentez? dacă te duce capul iți dai seama că acolo-i de tine, dacă nu, să fii sănătoasă

| BlackRose03 a răspuns (pentru sierra1):

Nu trebuie sa te simți ofensată. Dar nu cred că te afli in pozitia sa spui unui copil ce profil sa urmeze în funcție de ce ți s-ar potrivi ție. Daca te ar duce capul, ai știi să faci diferența între jignire și simplă curiozitate. Postezi comentarii care sunt PUBLICE, care pot conține informații eronate, deci am dreptul sa îți răspund și să cer explicații. Nu ți convine, șterge ți contul și păstrează aceste opinii extremiste pentru tine, mulțumesc.

| sierra1 a răspuns (pentru BlackRose03):

" BlackRose03 : Nu trebuie sa te simți ofensată"

nu mami, nu sunt deloc DAR nu mi-e clar de ce ar trebui să "! argumentez" răspunul.

"| BlackRose03: Daca te ar duce capul, ai știi să faci diferența" și prin urmare să-l iei ca atare sau să nu-l iei de nici o culoare. Dar e evident că pornim de la o premisă greșită.

OK?

| BlackRose03 a răspuns:

Este ușor la sociale, dar o sa ai opțiunile de viitor mult mai limitate. Poți să dai la orice facultate după în funcție de nota de la bac sau pe baza de examen, desigur, doar că o să ți fie mai dificil sa dai la medicina de ex și să rămâi acolo daca nu ai niste baze. Vei fi in dezavantaj comparativ cu cei care au tras la greu la chimie și biologie pe științele naturii. Dar dacă ești convinsă că nu te atrage medicina, partea de informatica/mate sau ce tine de real in general, du-te la sociale. E in funcție de ce te interesează pe tine. Ce vrei tu sa faci mai departe în viața. La vârsta asta nu poți fi sigură de ce îți dorești, opțiunile se schimba, dar știi spre ce ai înclinație și poți urma acel drum. Ce îți sugerez, să nu iei liceul cu o mare lejeritate - intrând la litere in Cluj am ajuns să regret că nu mi-am dat interesul in timpul liceului că mi e extrem de dificil să țin pasul cu colegii care au o memorie mai bine formata și pot retine ușor informații, să se concentreze la cursuri. Sociale e in teorie mai ușor decât mate-info daca nu te implici - merge la uman sa stai degeaba și sa obții note mari pe puțin - dar sa nu fii păcălită de aceasta fantezie. Că te vei trezi la facultate cu 10 ore de învățat zilnic și vei regreta profund lejeritatea. Ai grija sa te implici de pe acum astfel încât să nu te șocheze nivelul de materie odată ajuns/a la facultate. Dar sa nu te sperii de ce îți zic aici, nu te suprasolicita. Da ți interesul la liceu, dar găsește un echibru între învățat și distracție - sa stabilești prietenii, să ieși. Ai extrem de mult timp liber la liceu comparativ cu facultatea și dacă nu profiți vei ajunge sa regreți lipsa echilibrului.