| FinutsszuExterminator a întrebat:

sunt constient ca se va rade sau chiar si mai rau vor aparea opinii de rasism sau ceva de genul, dar am o problema care ma macina de doi ani, mai exact de cand am inceput liceul.Media mea pentru intrarea la un liceu a fost 7.15 o medie nu prea mare dar nici foarte mica.Parintii mei ma stiau un copil silitor la scoala cu toate ca nu prea si-au dat interesul de mine la scoala.Ai mei au decis sa gaseasca o solutie pentru a intra la un liceu cu o medie mare mai exact 9.50, va dati si voi seama este o diferenta de 2 puncte.Au gasit solutia, ei vorbind cu diriga, solutia a fost inscrierea mea ca Rrom la liceul dorit.Pentru a nu-i supara pe ai mei am decis sa accept asta si mi-am pus in gand "cat de greu poate fi", ei bine era sa raman corigent la 4 materii in clasa a-9a si acum in sem 1 din clasa a-10a cred ca voi ramane la 3 materii.Am incercat sa invat, ma duceam la meditatii insa nivelul este prea mare pentru mine.Ai mei nici acum nu isi prea dau interesul, doar un "invata daca vrei sa ajungi ceva".Eu nu le-am spus a lor mei de chestia asta insa am mai avut o discutie pe baza mutarii intr-un liceu mai aproape de casa si cu o medie de 7 insa tata a facut foarte urat si de atunci mi-a fost foarte frica sa mai aduc in discutii acest subiect.Pot spune ca as putea intra intr-o depresie din cauza acestui fapt.Mereu sunt stresat,colegii rad de mine pentru ca am mereu cea mai mica nota,si din cauza asta imi este greu sa imi fac si prieteni. Va rog sa luati in serios problema, chiar am nevoie de ajutor, ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai si spune-le ca nivelul este prea ridicat. Daca pierzi cativa ani si ramai foarte mult in urma, vei avea lacune pe care nu le vei putea acoperi, iar la Bac s-ar putea sa nu treci.

Prin urmare, exista doua solutii: fie iti bagi meditatii, fie mergi la un liceu la nivelul tau.

5 răspunsuri:
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Ce naiba ai căutat tu acolo? Ca de, daca Omu nu poate hai să-l bagam pe locurile pentru ciori. Esti bătut in cap omule. Du-te acolo unde stiu tu ca poti, asa ai ocupat un loc degeaba si poate pe locu ala venea un cioroi care chiar avea medie ( desi nu cred ca la evaloarea nationala s-a adăugat materia ciordit )

| christall a răspuns:

Colegii tai fac meditatii acasa si de aceea nivelul e mai ridicat. Vorbeste cu parintii tai si spune-le ca ai avea nevoie de meditatii ca sa-ti imbunatatesti notele. Afla de la colegii tai cu cine fac meditatii. In rest, incearca sa-ti faci prieteni si sa-ti scoti din cap faza cu depresia sau ca tu ai fi inferior fata de cineva. Comunica cu parintii tai si o sa fie bine. Succes!

| Acras a răspuns:

Flacau daca tu esti constient ca nu te duce capul ce dumnezeu cauti acolo, zile alor tai si gata, Mama Tata atat pot si basta, daca inteleg e bine daca nu explica-le ce dificultati intampini si in ce situatii esti pus fata de ceilalti colegi...tu ar trebui sa fii in primul rand multumit si sa iti placa acolo unde mergi..."oamenii care merg de placere la scoala serviciu antrenamente etc etc vor da mereu un mai bun randament decat cei care nu o fac din placere

| AlexBrooK00 a răspuns:

Bă frate mai bine ești cel mai prost dintre deștepți decât cel mai deștept dintre prosti cât sa nu rămâi corigent du-te cu flori ciocolati să-ți dea un 5 acolo eu am făcut așa mulți ani și chiar daca te lasă corigent la vara duci și tu o floare și te trece și cât despre aia ce rad de tine dale sa sara tot din ei bafta.

| FinutsszuExterminator explică:

Multumesc tuturor pentru ajutor, raspunsurile voastre m-au incurajat sa pot comunica cu parintii mei, ma voi muta in semestrul al doilea.Multumesc inca o data si o zi buna in continuare!