| Anonima0512 a întrebat:

Sunt fata si am 17 ani!
Imi doresc enorm sa dau burta jos (sa slabesc) pana in vara. Nu sunt obeza dar sunt un pic cam grasa si asta ma impiedica ca fac sport deoarece obosesc repede sau am dureri de burta, picioare si sub coasta!
Am incercat diferite metode:
-am facut exercitii acasa si am alergat,
-am mancat cat mai putin,
-am mancat sanatos,
-mi-am cumparat o centura cu neopren
-acum beau un ceai anti-adipos (de 2 zile) sper sa ma ajute.
Iar nimic din toate astea nu au fost bune. De ce? Raspuns: ma ingras repede din orice si mananc cu prea multa pofta.
Daca stiti vreun remediu, ceai, crema, comprimate, exercitii care intr-adevar dau rezultate va rog din toata inima sa ma ajutati cu un comentariu! Promit ca dau funda daca e bun.

11 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

AI mancat sanatos? Ce inseamna sanatos? Si in ce cantitati? 300g de oleaginoase pe zi or fi sanatoase, dar inseamna peste 1800 kcal laughing

Trebuie sa fii in deficit caloric, sa consumi mai putine kcal decat ai nevoie, pentru ca organismul sa se foloseasca de rezervele de grasime. Incepe sa iti cantaresti mancarea si sa-ti calculezi kcal, vezi sa fii in deficit caloric (sa zicem 1500kcal pe zi) si ai sa vezi ca vei slabi. Deasemenea, mananca sanatos, altfel iti va fi rau.

| Anonima0512 explică (pentru aXy99):

Nu am mancat aproape niciodata fast-food sau kebab sau mancaruri in genul acesta care ingrasa. Mananc mereu cate 3 mese pe zi, fructe si nu mananc decat cred ca o data la o luna o bomboana de ciocolata (nimic altceva dulce)
Mesele pe care le mananc contin doar fructe, legume, ciorbe, carne fiarta fara multa sare, branza si lactate, nu mananc nimic cu zahar iar sare foarte putin. Painea am inteles ca ingrasa nu-i asa?

| melodrama a răspuns (pentru Anonima0512):

Mananca paine neagra.

| Anonima0512 explică (pentru melodrama):

Si cu ce ma ajuta painea neagra? crying

| melodrama a răspuns (pentru Anonima0512):

Cum vrei sa slabesti daca asta este reactia ta?

| aXy99 a răspuns (pentru Anonima0512):

Ori ai o problema de sanatate (glanda tiroida sau altceva) ori mananci prea mult si nu iti dai seama. Poti manca sanatos si mult si sa te ingrasi. Incearca sa iti calculezi kcal in cateva zile sa vezi cate kcal mananci cu adevarat. Daca ai peste 2000 nu te mira ca ai pus putin pe tine. Scade la 1500 si vei slabi 100%

| Anonima0512 explică (pentru melodrama):

Cum ai vrea sa slabesc de la paine. Painea te ingrasa. Asa mi-a spus medicul.

| Anonima0512 explică (pentru aXy99):

Eu aici nu m-am referit ca mananc tot ce am scris acolo intr-o singura zi. Poate mananc un senvis o portie de ciorba si niate cereala intr-o zi + fructe.

| aXy99 a răspuns (pentru Anonima0512):

A gresit. Sau poate consumai prea multa si a zis mai bine sa iti spuna asta decat sa se chinuie sa iti explice cum functioneaza toata treaba.

| Anonima0512 explică (pentru Anonima0512):

Cereale* sandvici* niste* (greselile sunt datorita corectorului) e dat in germana

| Teo29 a răspuns:

Consulta un medic nutritionist competent. Retele si sfaturile de pe net te pot afecta la sanatate. Va trebui gasit un regim alimentar corect + exercitii fizice.