| depreferatanonim a întrebat:

sunt foarte invidios. Cand vad ca cineva are mai mult ca mine, ma apuca o invidie urata fata de acea persoana.

Cum pot sa scap de aceasta invidie?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| qSabrina a răspuns:

Buna. Uite, acum, depinde de la caz la caz de soiul si sursa invidiei tale, pentru ca probabil este ceva ce te-a frustrat in trecut si te-a marcat, iar oamenii din exterior nu pot analiza intr-atat de bine problema incat sa iti dea o solutie. De scapat de ea trebuie sa lupti singur, dar singurul lucru care-l pot spune e ca, daca inca persista acest sentiment, il poti folosi in avantajul tau. Pana la urma, un gram de invidie este eficace si il detinem toti, motivandu-te sa lupti pentru un lucru, daca intelegi ce vreau sa zic. De exemplu un om priveste catre un miliardar, simte invidie catre bunastarea lui financiara, asa ca isi pune toata energia sa faca si el bani gandindu-se la norocosu (sau muncitorul) acela.