| 358ili a întrebat:

Sunt foarte trista, m-am certat cu mama Sa incep sa va povestesc Eu in fiecare vara merg la Dej e locul meu prefaerat fara el nu pot trai.Eu am o sora mai mica. Matusa mea a sunat spunad ca luni va veni sa stea cu mine si cu sora mea (luni mama are treaba)iar seara va veni un prieten de al ei sa vina sa ne duca la Dej.Matusa i-a spus mamei(mama are treaba toata saptamana de fapt marti nu dar tot merge pentru ca trebuie sa ajute o colega de servici)ca ea sa mearga dimineata cu trenul si sa vina seara (sa vina doar pentru ca e soara mea mai mica, matusa nu a avut copii si nu prea sti sa aiba grija de noi dar eu m-as descuraca dar cum mama e ocupata nu are cu cine sa o lase pe sora mea)inapoi. Mama a refuzat spunandu-i matusii ca nu da in fiecare zi atatia bani pe tren dus intors.Mama intai a spus ca e de acor sa ma lase pe mine si pe sora mea dar fara ea numai ca matusii mele ii este frica ca nu va stii sa aiba grija de sora mea (desi eu ma descurc eu stau aproape tot timul cu ea). Dupa aceasat convorbire la telefon, dupa cam 20 minute i-am spus mamei sa o sune pe matusa sa ii spuna daca nu ne aduce pe amandoua(fara sa vina mama). Mama s-a enervat si a spus ca nu ma mai duc la nici un dej si am intrebat-o de ce iar ea mi-a raspuns pe un ton nervos ca asa vrea ea. Poate a zis-o de nervi.Ce ar trebui sa ii spun mamaei ca sa ma lase? P.S:Matusa de care va ziceam este sora mamei

3 răspunsuri:
| LifeIsColour a răspuns:

Pai,pur si simplu vorbeste cu mama ta si incearca sa rezolvi aceasta"problema" si o spun in acest mod fiindca nu este ceva de speriat, sunt chestii care ni se intampla tuturor.

| MLSS a răspuns:

Heyy bunaa:*
ai putea sa vorbesti cu mama ta ca totusi este vacanta si vrei si tu sa mergi undeva, in plus asa vei putea sa capeti incredere vei fi responsabila de surioara ta.
gaseste un moment bun in care sa vorbesti cu mamica tabatting eyelashes
cu siguranta te va intelege pentru ca in momentul in care ti-a spus ca nu vrea sa mergi era doar nervoasa si obosita happy
te va intelege daca ii vei explica faptul ca vrei sa pleci si tu undeva in vacanta:*
te pupp, mult succes si muulta distractie la dej
sper ca te-am jutat paaa >big grin

Răspuns utilizator avertizat