| RayKzor51 a întrebat:

Sunt impreuna cu iubita mea de 2 luni, iar acum o saptamana am avut o cearta urata si ne-am despartit...
Iubita mea nu a vrut sa ma piarda si voia sa ne impacam, eu i-am zis ca nu ii mai scriu cateva zile ca sa imi revin si nu am mai stat pe telefon, am facut alte activitati.
Cand ne-am impacat, nu mai era la fel ca inainte relatia, nu mai are chef, nu mai vorbeste asa mult, vorbea cu un baiat pe care l-am cunoscut noi pe un joc, doar ca pe un prieten, am vazut un story cand il intreba de ce nu ii zice "Neata" iar mie nu prea imi zice, mereu ziceam eu.Mi-a zis ca nu ar trebui sa fiu gelos pe ala, dar m-a deranjat sau gelozia mea, ma rog.
Nu mai e ca inainte sa vorbim mult si sa stam pana tarziu, uneori nici nu stiu ce sa vorbesc cu ea, nu imi mai scrie asa de mult "te iubesc" cum imi scria o data. Simt de parca nu mai are chef de mine, stiu ca i-am facut nervi de o gramada de ori si am dezamagit-o, dar ma intristeaza faptul ca e asa rece. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca partenerul face diverse lucruri, care pe tine te fac nefericit... atunci trebuie sa vorbesti cu ea. Ii spui ca te deranjeaza asta, pana la urma nu este placut ce face.

Cu ea stai, este iubita ta, este in relatie cu tine, sunteti voi doi. Asta inseamna ca nimeni altcineva nu ar trebui sa intervina intre voi doi si ca voi doi nu ar trebui sa interveniti in altceva. Daca ea vorbeste cu un alt baiat, si trezeste gelozie in tine, iar dupa acea discutie de care am zis la inceput, ea nu se schimba, iar tu nu esti fericit, atunci asta este. Te desparti de ea si gata. Altfel de ce ai sta intr-o relatie care nu iti place? O sa iti faci tu alta oricum.

E viata ta, momentele tale, conteaza cu cine le traiesti. Iar sa iti dai din timpul tau unei persoane care nu merita, sa stai sa te gandesti la ea, sa te ingrijorezi din cauza ei... asta este o mare risipa. Si nimeni nu o sa iti dea timpul asta inapoi.

Fii tu stapan pe situatie, mult succes!

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Să te desparți și să trăiești în realitate nu pe un joc?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am observat de cele mai multe ori că o ceartă afectează o relaţie. Asta pentru că partenerii îşi spun tot felul de chestii dureroase la nervi, iar ambii le recepţionează apoi, şi chiar dacă survine împăcarea, acele insulte rămân în subconştient şi relaţia nu mai e la fel.
Ambii parteneri considerând despre celălalt că la nervi a spus adevărul despre el şi viceversa.

| Peachdelight a răspuns:

Intr-o relație când apar "pauze" sau despărțiri de genul e efectiv normal sa apara o oarecare distanțare pentru ca persoana care a fost lângă tine realizează ca poate trai și fără prezenta ta, ai ignorat-o și normal ca nimeni nu sta la cheremul cuiva, exista un orgoliu la mijloc totuși. Nu știu ce sfat ți-as putea da. pentru ca eu una nu cred nici in pauze din astea, jocuri de-a despărțitul-împăcatul. Trebuia sa aveti atunci o discutie matura și sa Rezolvați problemele nu imediat gata despărțire. eu zic cel mai bine trateaz-o și tu cu indiferenta așa poate ii redeschizi "apetitul". Succes.