| anonim_4396 a întrebat:

sunt împreună cu prietena de 1 an jumate,și azi au fost niște discuții și face că nu trebuie sa ieșim mereu amândoi,mai trebuie să ieșim și separat și după face că ar vrea în club și i am zis că mergem amândoi și face că nu vrea sa vin și i am zis că de ce? Și face că vrea să se distreze și i am zis că pai și? Dacă suntem amândoi nu putem? Și face că nu,și i am zis sa îmi zica cu cine și face că chiar așa sunt? Chiar așa trebuie să fiu? Mie mi se pare normal sa o întreb cu cine iese,adică e ok,sunt de acord dar sa știu și eu cu cine, procedez greșit, sunt prea sufocant?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dar ea te intreaba cu cine iesi si ce faci?
Ar trebuii sa ti se para la fel de normal sa-i dai raportul unde te duci si ce faci, asa cum tu ii pretinzi ei.
Este perfect corect si normal ca sa beneficiati amandoi de acelasi tratament, ca nici unul nu- sluga si nu trebuie supravegheat sau sa ceara voie.
Deci, vezi cum te comporti cu ea si ce-i pretinzi, ca are dreptul sa-ti ceara acelasi lucru.

| Razvy12 a răspuns (pentru Violleta2022):

Da, ma intreaba, si eu ii spun, ii spun daca e sa ies, cu cine, etc, si mi se pare normal sa procedeze si ea la fel.

| WaterDrop a răspuns:

Si ce mai face?

Tehnic ea are dreptate, daca este cu tine nu inseamna ca nu mai are voie sa iasa cu prietenii, prietenele ei.Incearca sa o ignori o perioada, las`o sa iasa cu cine vrea. Daca o mai certi mult, o pierzi. Daca va intalni pe altcineva iar o pierzi.In ambele cazuri este o mare sansa sa o pierzi, deci poti incepe sa te impaci inca de pe acum cu ideea asta si pe viitor nu mai fi sufocant daca chiar asta a fost problema.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Okay, în calitate de fostă prietenă și cu puțină experiență în "domeniu", știu cum merge treaba.

Punctul în care tu crezi c-ai greșit și ai interpretat, n-a fost c-ai întrebat-o cu cine merge.
Ai tot dreptul să știi cu cine-și va petrece timpul și unde, evident.
Într-o relație, nu-i deloc okay să ieși mereu doar tu cu partenera/partenerul. Aici vorbesc modul general.
În unele cazuri, aici intervine monotonia and stuff like that.
Mai important, fiecare trebuie să aibă o libertate anume. În caz contrar, unul dintre voi se va simți încătușat în propria relație.

A trecut ceva timp de la fosta mea relație, iar în timpul ăla, a fost o perioadă când de fiecare dată când ieșeam, ieșeam cu prietenul meu. O făceam constant, iar la un moment dat am simțit că am nevoie de puțin spațiu. Mereu am fost genul care vrea sa dispună de o libertate anume.
Chiar mi-era dor de o ieșire cu gașca mea sau cu fetele, fără el gen.
Simțeam nevoia să am puțin din vremurile obișnuite.

Ți-am adăgat asta pentru a-ți prezenta cum e de fapt, situația.
E ok dacă vrea timp cu prietenii ei. E ok daca vrea să meargă-n club pentru o noapte.
Atâta timp cât nu o va face constant și nu are de fapt, alte intenții, nu e nicio problemă.