| Sebi9789 a întrebat:

Sunt in a 2-a saptamana din clasa a 8-a si deja imi vine sa ma omor. E materie grea, nu stiu cum sa lucrez și ce sa fac in plus, maica-mea tot zice ca nu o sa ajung niciunde, sunt stresat. Ce naiba sa fac in viata asta?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Crisloree a răspuns:

Waw. Pauza. Ești doar a8a. Nu e o tragedie. Orice e greu, fiindca e de nivelul tău și e un pas care trebuie depășit. Toți am trecut prin asta. Când ai sa ajungi la liceu, facultate etc și o sa îți aduci aminte de vremurile astea, o sa razi. Nu te amăgi și nu lua în seama ce spun ceilalți. Nu te demoraliza și lasă lucrurile sa se desfășoare asa cum e normal. Tu doar fa ți datoria, învață și treci la următorul nivel, liceul. Mai încolo, o sa ai timp și parte și de dezamăgiri și de de toate. O sa fii ok și o sa ai parte de multe realizări, asta e doar începutul. Ai încredere în tine.

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

A serios? Dar la facultate ce o sa faci? Cand o sa fii plecat de la 8 la 8 seara si mai si ninge. Cand o sa faci un copil si nu ai timp nici sa respiri ce faci? Cand o sa mananci ciocolata si o sa... stai, asta nu era aici.

Calm, totul se rezolva. Asa fac parintii, asa faceau si la mine. Nu trebuie sa ii asculti. Anii o sa treaca, nu o sa iti amintesti deloc de clasa a 8-a peste ceva timp. Ma refer in legatura cu notele. Nu au nici o relevanta atunci, crede-ma. Esti inca mic. E destul timp inainte. Normal ca e materia grea pentru tine acum. La anul o sa fie si mai grea. Intr-a 12-a si mai grea. O sa fie din ce in ce mai greu. La facultate nici nu ai idee cand o sa dai cate un examen cat un bac de greu, la 1 saptamana distanta unul de altul. Cand o sa mergi pe la toate cladirile administrative in legatura cu birocratia, ce faci? Acte dupa acte, peste acte. Dupa trebuie sa fugi din nou sa dai nu stiu ce interviu de angajare. Dupa o sa realizezi ce usor era in clasa a 8-a.
Dar ca sa intelegi cat de rapid o sa treaca timpul, sa stii ca indiferent ce faci acum, indiferent ce nota iei, indiferent daca te tai la deget cu hartia sau nu, maine o sa vina. O sa treaca anul si o sa intrii la liceu. Nu e timp sa te plangi, nu o sa mai conteze ce a fost. Asa ca ar trebui sa nu iti pese.
Nu stiu cat o sa intelegi din astea, din moment ce ai pus intrebarea asta, dar totusi sper ca o sa te ajute candva.
Ai o problema? Nu se rezolva? Atunci ce te stresezi daca nu se rezolva?
Ai o problema si se rezolva sau o sa se rezolve candva, trebuie sa se rezolve? Atunci ce te stresezi?

| Andreeush a răspuns:

Încearcă să înveți, nu ai încotro.

| MPersephone a răspuns:

Atunci nici nu iti mai spun ce inseamna sa fii la universitate...

Răspuns utilizator avertizat