| alexcelmic a întrebat:

Sunt în clasa a 8-a și după cum bine știți mai e puțin până la examen, ce vreau să știu este cum se procedează cu liceele?
Adică am înțeles că sunt niște probe la fiecare liceu la care trebuie să merg, aceste probe se dau înainte de examen sau după? Si cum aș putea afla în ce dată sunt acele probe? Și cum mă înscriu la aceste probe?

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Cand am m-am înscris eu la liceu nu era asa.
Din cate stiu dai examenul si daca nu ai nici o corigenți undeva prin vara mergi la scoala unde iti da un tabel sa faci o listă cu liceele la care ai vrea sa mergi si la care din ele te primeste sau esti mai apropiat ca medie acolo intri.

| Catrice a răspuns:

Nu toate liceele au examen de admitere.
Sunt licee 'speciale', cum ar fi cele artistice, militare, bilingve unde se da examen cu mult înainte de admiterea generala.
Ar cam fi trebuit sa te interesezi la liceul și profilul la care vrei sa mergi dacă e nevoie de un examen de admitere.

| Andreeush a răspuns:

Depinde de liceu, nu toate au examene de admitere.
https://sfatulparintilor.ro/......-la-liceu/

| pagliaci a răspuns:

Unele licee au admitere. Arte, sport, vocationale in general.