| Andrei73802717159 a întrebat:

Salut TpU! Sunt pe clasa a 7-a si am inceput cu stangul ca in fiecare an scolar.Pana acum notele mele arata asa Muzica 8, Mate 5, Fizica 4. Precizez ca nu am fost un elev de nota 8 la mate/fizica niciodata.Mama s-a enervat super tare, nu am vazut-o niciodata asa...
Zice ca ma duce la orfelinat si ca il cheama pe tata (nu era om bun) asa ca ma trimite la prietena ei care are o fata in clasa cu mine.Precizez ca eu stau cu o bona si mama e plecata pana la inceputul lui noiembrie, bona asta nu prea are grija de mina si da mai rar pe acasa, mama e asa de nervoasa ca nu o mai recunosc. Am luat meditatii inainte la matematica si eram de 6 dar acum am luat 5.Nu de asta s-a enervat ci de faptul ca mint ca am luat 5 dar am luat 4.In general am mintit si ca inca mint cu notele, de exemplu am luat 6 la romana ii zic ca am luat 7-8, parca nu stiu sper sa nu radeti de mine dar e ca un drog, adica stiu ca o sa se afle dar nu imi pasa, intr-un fel parca imi pasa dar nu.Ma intreaba daca nu imi este rusine de notele mele si ii spun ca da, dar totusi in capul meu imi spun nu, vreau sa dau la mecanica dar ei nu ii place mie imi place asta. Acuma sambata asta plec acolo si imi e cumva in casa straina.Asa ca am hotarat sa fiu de nota 6-7 si fara meditatii.M-am hotarat sa scriu aici deoarece nu stiam unde sa ma exprim si daca ati venit sa ma insultati ca sunt puturos, recunosc sunt...Dar de astazi nu voi mai fi si am nevoie de putin motivare...

Răspuns Câştigător
| JohnnyMc a răspuns:

Sa stii ca orice ti-ar zice cei din jur conteaza intr-o mica masura.E bine sa iti asculti parintii, dar e si mai bine ca parintii sa ii asculte si pe cei mici. Poti sa faci lucruri extraordinare daca iti propui asta si esti ambitios.Vei creste si vei da de greutatile vietii, asa ca nu iti dori sa fii adult mai repede.Eu banuiesc care sunt problemele la tine in familie, dar nu le voi spune aici. Poti sa inveti la greu sa iei note mari ca sa multumesti adultii.dar tu esti multumit oare?! Ai incredere ca esti un copil bun si fii cel mai bun in ce iti place tie, nu altora.Bafta

| Andrei73802717159 explică (pentru JohnnyMc):

Pe mine nu ma multumeste daca sunt de 8 ma intereseaza sa ma focusez pe ceea ce imi place.Acuma cand am vrobit ultima oara cu mama pe facetime avea lacrimi in ochi si nu mai vreau sa se intample asta, ce conteaza daca imi place sau nu? Toate rudele spun ca nu o sa reusesc niciodata si ca nu vreau sa invat.Ma intereseaza 0% ce spun ei, dar pe mama o intereseaza si mereu e trista cand aduce cineva vorba de mine cu scoala.Nu am probleme in familie, numa ca e mama plecata si atat, am conditii exceptionale fata de alti si toate poftele, dar si fara pofte si cu tot asa sunt.Inainte eram pedepsit, nu aveam la nimic voie dar pe mine nu ma interesa ca am sau nu timpul tot asa trece. Nici inainte nu invatam foarte bine, dar eu simt ca, chiar daca o sa fiu de 7-8 tot asa o sa ma simt deoarece nu imi place ce se preda in clasa si profesorii stau numa ca sa treaca ora nu ca sa evoluam noi in cultura in lume de aceea cand vad asa nepasare ma gandesc ca daca erau uni mai buni poate imi placea matematica sau fizica mai mult sau ambele de ce nu?
Mersi pentru incurajare

| JohnnyMc a răspuns (pentru Andrei73802717159):

Sa stii ca iti dau dreptate in legatura cu scoala.Soarta a facut sa schimb multe scoli (pentru ca ma mutam des) si sa observ lipsa de interes a profesorilor.Intr-adevar nu sunt toti asa, dar cred ca ar trebui evaluati si sa mai schimbe din ei, pentru ca voi sunteti super evoluati fata de ce predau.In legatura cu situatia ta, sa stii ca te sustin si sunt sigur ca vei gasi echilibrul ca sa te impaci si pe tine si pe mama ta.Si eu invatam doar pentru note pentru ca era neinteresant ce predau profesorii, minteam destul de mult(asta pana se ducea taica-miu la scoala si nu iesea bine deloc), dar a trecut timpul si am luat bacul, apoi fara sa imi dau seama terminam si facultatea cu licenta luata cu brio.Asta pentru ca dupa liceu m-am mutat singur si am luat viata in piept.E greu dar e si frumos sa alegi doar pentru tine.Si eu sunt sensibil cand vine vorba de mama mea si incerc sa o multumesc cum pot.Fa un mic efort si arata-i niste note reale si un pic mai mari.Sunt sigur ca vei fi un adult care va invata din lectiile astea si vei reusi tot ce iti propui.Un pic de ambitie si un gram de nebunie iti va da imboldul necesar.

6 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

E clar că ar trebui să te străduiești să înveți mai bine.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Daca esti cat de cat constiincios,nu faci probleme si nu te iei in gura cu profesorii si faci caterinca de ei la ore,o sa mai treaca cu vederea mai ales daca vad ca ai habar cat de cat de ce se discuta la ore,nu stiu daca acum mai e asa,am terminat de mult gimnaziul dar in fine poate depinde si de fiecare profesor insa la mine se trecea mai mult fie din mila, ca unii erau prea limitati si nu ii ducea mai mult capul fie daca te mai duceai la nu stiu ce activitati scolare.
Oricum profesorii de gimnaziu in general sunt indulgenti cata vreme nu faci probleme dar chiar si asa trebuie sa fi in ultimul hal de bou sa iei note mici la fiecare materie.
Nu-i cazul la tine, ai timp destul sa te indrepti, majoritatea trec prin asta si rezolv mereu, fie din mila, fie ca sunt insistenti si cat de cat atenti.Fa ce stii ca e mai bine!

| PegassiDoctorulThau a răspuns:

Salut! Te înțeleg perfect, și mama era asa la început când eram pe clasa a 6-7, dar pana la urma a inteles ca notele nu contează. Ca pe mine chiar nu ma interesează sa am note mari. Acum sunt pe clasa a XI-a la liceu cu profil economic însă după ce termin profesez ca mecanic auto fiindcă asta ma pasionează (sunt cam de 5 la mate, 7 la română, in schimb îmi place economia și am 9-10). Încearca sa vorbești deschis cu mama ta despre ce vrei sa faci în viitor. Acum ești mai mic și nu îți dai seama, dar în viitor tot ce o sa vrei tu o sa faci în viata. nu ce spun parintii. Mult succes în ceea ce îți propui!

| randomdata a răspuns:

Desi atitudinea mamei tale nu e ok, trebuie sa intelegi ca atitudinea ei vine din dragoste si pentru ca ii pasa. Dar daca iti pot da un sfat, nu mai minti cu chestia asta pentru nu o minti doar pe ea te minti si pe tine... Fi sincer si asumat fata de mama ta. daca nu intelege din prima, nu conteaza. ii mai spui de 1000 de ori, o sa inteleaga eventual. Cand esti atat de tanar trebuie sa fii egoist pentru ca timpul tau acum e cel mai pretios.