| anonim_4396 a întrebat:

Sunt pe clasa a 8 a si nu stiu ce profil sa aleg. Nu am o materie preferata. Pot sa zic ca ma pricep cam la fiecare materie dar la nici una nu excelez. Cam in fiecare an la romana, matematica si materiile astea gen fizica/chimie, biologie/etc am avut media 8.
Stiu ca mai departe poti urma orice facultate vrei dar liceul te ajuta mult.
Pe filologie am inteles ca cam la nimic nu te ajuta.
Pe mate info persoane care ma cunosc inclusiv un fost meditator au spus sa nu ma duc ca nu o sa reusesc sa trec clasa acolo si ca nu este de mine.
Stiinte ale naturi nuprea as vrea eu ca se face Chimie si nuprea imi place dar in rest nuprea stiu altceva despre acest profil.
De stiinte sociale nu am mai auzit multe lucruri doar ca ar fi la fel ca si filologia nu s-ar merita sa dau.
Ma gandeam pe liceu economic cu profil comert sau contabilitate sau turism si altimentatie. Dar ideea este ca singurul liceu aproape de mine este un liceu Xenopol si se intra cu media peste 8, in scoala mea anul trecut media cea mai mare la evaluare a fost 8 si a fost una singura restul cam sub 6.
Voi pe ce profil ma sfatuiti sa dau sa ma ajute mai incolo, sa fie si util si sa nu fie nici un profil care sa fie greu, sa raman corigent fiind materia grea... Va multumesc

3 răspunsuri:
| miolina a răspuns:

Ti-ar placea sa ajungi scriitor de romane sau povesti politiste unde iti trebuie multa cultura generala? Sau scriitor de romane de dragoste? Daca te pricepi sa scrii. Sa analizezi mult cele doua situatii. La scrierea de romane politiste exista si riscuri. Tu hotarasti. Ai grija sa nu te lasi influentat de negativ.

| UsernameFemale a răspuns:

Salut George. Eu am terminat facultatea anul trecut. M-am agitat intre 2 profile...de la filologie la mate-info, din motiv ca nu voiam sa dau bac la istorie sau limba romana (la filologie bacul la romana este mult mai dificil ).

Nu prea conteaza liceul...acesta este mai mult orientativ. Primul pas ar fi sa te intrebi "la ce sunt bun" si "prin ce profil pot sa trec mai repede pentru a termina liceul fara probleme".
Cand vei decide ce vrei vrea sa faci dupa liceu, ei bine trebuie sa descoperi lucrul acesta acasa, invatand in domeniul respectiv.
Parerea mea este ca mai ai de lucrat la limba romana... fara suparare insa daca te pui sa recitesti tot ce ai scris...vei realiza ca ai scris anapoda.(Pe scurt, mai scoate nasul din telefon si baga-l intr-o carte cat mai ai timp liber tongue )

Pe scurt:
-Filologie : Ai nevoie de memorie, trebuie sa iti placa literatura in general si sa citesti foarte mult... uneori carti care nu iti plac. Exemplu joburi DE BAZA daca vrei sa urmezi aceasta ramura: profesor de liceu/universitar, bibliotecar, scriitor.

-Mate-info sau Mate-info intensiv: Acest profil nu este pentru toata lumea...din pacate multi nu stiu in ce se baga cand aleg acest profil. Matematica de generala nu se compara cu cea de liceu...si in niciun caz cu cea din facultate. Exemplu joburi DE BAZA daca vrei sa urmezi aceasta ramura: in domeniul IT, profesor de matematica

-Ştiinţele naturii : Aici o dai pe biologie. De fel cei ce termina profilul asta nu urmeaza profilul biologiei deoarece nu ai tocmai joburi de gasit uimitoare.Acum depinde si cum te duce mintea( in caz ca vrei sa te faci om de stiinta)...

Repet: Liceul este doar orientativ! Facultatea este cea importanta. Poti sa te angajezi chair si fara Facultate, conteaza doar ce ai invatat pentru acel domeniu ACASA.

Sper ca te-am ajutat. O zi frumoasa

| Chirila_Mihnea_1977 a răspuns:

Economie pare ok pentru media 7-8, problema e ca Romania e plina pana in gat de economisti, din care multi habar n-au prea multe. Mate-info e cea mai buna optiune daca esti dispus sa muncesti mult sa te descurci mai incolo