| IGPI a întrebat:

Sunt un baiat de 14 ani care vine din Republica Moldova si s-a stabilit in Cluj deja de jumatate de luna, nu am niciun prieten aici si aproape nicio cunostinta, imi plac artele (aproape toate artele) am 185 cm si sincer nu sunt foarte sociabil, cum as putea sa-mi fac prieteni de la mine din oras fara sa fie suspect? Sau daca e cineva care ar vrea sa fim prieteni sa-mi scrie pe privat.

Răspuns Câştigător
| qwertpro a răspuns:

Salut,si eu sunt din Republica Moldova.Incearca sa nu grabesti lucrurile, jumatate de luna e mult prea putin timp pentru a avea prieteni sau cunostinte.Intai de toate trebuie sa te acomodezi cu noul oras, sa accepti schimbarea facuta in viata ta si sa nu traiesti cu trecutul. Odata ce te vei acomoda cu locul iti va fi usor sa cunosti oameni noi. Poti cunoaste foarte multe persoane la scoala, la un club sportiv, la un cerc sau pur si simplu iesi si tu acolo unde se intilensc tinerii.Sa cunosti oameni nu e greu, e de ajuns un simplu "Salut, ce faci?" si astfel pornesti o discutie intreaga.Prieteniile in schimb se leaga mai greu,ai nevoie de mult timp si rabdare pentru a le putea forma,dar e un proces placut in care vei invata multe lucruri noi.A trecut abia jumatate de luna,fii linistit,totul se va aranja de la sine,ai doar putina rabdare si curaj. Orice inceput e greu, mereu cand incepi ceva nou ai nevoie de timp pentru a te putea acomoda cu noile imprejurari si pentru a putea trece peste trecut.E foarte greu sa calci pe o noua treapta a vietii, dar cu timpul odata ce te acomodezi, totul va fi din nou ca inainte, poate chiar mai bine.Nimic nu e usor la inceput, totul se face incetul cu incetul.

5 răspunsuri:
| Dalmore a răspuns:

Apucă-te de un sport sau de un atelier de artă, o să-ți faci prieteni acolo pe parcurs și bănuiesc că începi și școala în curând, așa că nu-ți face griji că o să ai ocazia să socializezi. Nu trebuie să ai încredere în oameni de pe Internet, îți recomand să nu răspunzi la mesaje private, ești copil și e plin de nebuni pe aici.

| Demidol a răspuns:

De ce sa fie suspect?
Insa trebuie sa-ti spun sincer un lucru (sa nu-l inveti dureros). Ardelenii sunt mai reci, mai distanti. Nu ca moldovenii (ai nostri, ai vostri) care ti se baga in suflet imediat.
Daca iti plac artele, mergi la expozitii, la concerte. Acolo vei cunoaste multi oameni cu care vei avea ce vorbi. Avantajul Clujului e ca are un muzeu de arta, alte muzee, opera, nu mai spun de teatru si filarmonica. Deci, ai unde merge. Si mai stiu ca in Cluj sunt multi basarabeni care studiaza acolo.

| Dalmore a răspuns (pentru Demidol):

Ardelenii reci și distanți? Sunt cei mai amabili și săritori. Mie nu mi s-a băgat niciodată un moldovean la suflet, doar pe nervi rolling on the floor.

| Demidol a răspuns (pentru Dalmore):

Ai dat tu penste una "fierbinte" care "a sarit" sa te ajute? Asta da Restul, nu.

| Dalmore a răspuns (pentru Demidol):

Alt fumat.