| Frank51 a întrebat:

Urmeaza sa merg la facultate, si nu stiu unde sa stau, la camin sau intr-o chirie. Multi prieteni mi-au spus ca au cedat la camin, ca este greu sa inveti, etc. Chiria este cam scumpa dar nu iese din discutie daca e vorba de viitorul meu. Dau funda pentru un raspuns folositor!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Evolution a răspuns:

Eu am stat si in camin si in chirie.
In primul rand depinde de camin. Depinde foarte mult de colegii de camera. Daca sunt oameni cu care te vei intelege sau cu care nu. Oricum nu e capat de lume si nu te gandii ca in filmele alea... laughing este destul de fain sa stai in colectiv. Daca prinzi oameni faini, vei tine legatura cu ei. Daca nu te vei intelege cu colegii, iti vei face prieteni noi si poti cere sa te muti.
Ideea este ca daca debia intrii in anul 1, nu prea vei putea cunoaste pe nimeni... Eu in anul 1 am stat singur in chirie si a fost relativ ok (daca iti permiti financiar). Puteam aduce oricand pe oricine la mine, eram practic liber. Dar uneori era cam nasol ca ma simteam singur, ma plictiseam foarte tare s-a.m.d
La camin mai razi una alta laughing) viata de camin e destul de faina.
Mai exista si o varianta la mijloc (dar asta probabil din anul 2 sau cand iti vei face cunostinte ) sa cauti sa gasesti sa mai stai cu cineva in chirie. De exemplu sa inchiriezi un apartament de 2-3 camere si sa stati cate unul sau doi in camera (maxim). Asa o sa aveti cheltuielile impartite si o sa fie mai putin bani + nu te vei simti singur. Daca fiecare are camera lui, poti sa chemi oricand o fata la tine s-a.m.d. Poti gati si ai alte avantaje decat la camin... + desigur iti alegi tu colegii de camera happy
Variante sunt multe.
Eu am stat in anul 1 in chirie singur. Dupa am stat si la camin pe perioada restantelor. Dupa in anul 2 am gasit un apartament cu 3 camere si am stat mai multi studenti (un fel de student house laughing ) si acum o sa stau iar singur ca ai mei mi-au luat o garsoniera. (long story)
Ideea este ca sunt avantaje si dezavantaje si depinde si de felul tau de a fi. Daca esti o fire mai singuratica, melancolica s-a.m.d Ar fi bine sa stai singur pana cand te acomodezi si eventual dupa iti gasesti un coleg de apartament si nu te vei mai simti singur. Daca esti o fire sociabila, sangvinica s-a.m.d. Iti recomand viata de camin, chiar e super faina.
In ambele cazuri, crede-ma ca poti invata. Cei care spun ca nu pot sa invete din cauza ca stau la camin, e fix o mare scuza! ba mai mult, la camin te mai ajuta colegii, cei din an cu tine sau ani mai mari. Iti faci prieteni si invatati in grup. Majoritatea din grupa mea au invatat mai bine la camin decat singuri acasa happy uneori ne mai duceam si noi pe acolo.
Deci, sa nu o mai lungim. Sper ca ai inteles avantajele si dezavantajele fiecaruia. O sa iti fie putin greu la inceput probabil (oras nou, singur, oameni noi etc.) dar cu timpul te vei obisnui si vei vedea ce inseamna libertatea.
Succes!

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde de tine ce vrei. Daca vrei sa te distrezi, sa iesi, sa petreci, rezisti la nopti nedormite, la lipsa de intimitate, poti sa dormi in orice conditii de zgomot si asa, poti sa te duci la camin. Daca insa esti genu mai retras, preocupat de studiu, nu poti sa dormi in orice situatie, preferi sa fii mai singur etc, clar nu e pentru tine caminul. Imparte chiria cu cineva si o sa fie mai ok.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La camin iti faci prieteni si te distrezi dar zero intimitate, zero liniste

| Nirvanaaa a răspuns:

Este scump intr-adevar dar este mult mai bine in chirie.Sunt alte conditii si de asemenea ai mai multa liniste pentru a invata. Mai ales in perioada sesiunilor linistea va fi binevenita.Mult succes!

| Mihhhhhhhh a răspuns:

Îți recomand sa stai in chirie. In primul rând vei avea intimitate care este cea mai importantă. Vei avea liniște. Vei invata când vrei, vei asculta muzica când vrei și nu trebuie sa dai la nimeni socoteala. La cămin depinzi și de alții. Îți faci mulți nervi, ba mai mult poți fi și influențat intr-un fel sau altul, in bine sau in rău. Recomand chirie.

| Miu_Stefan_1999 a răspuns:

Cel mai bine stai in chirie pentru ca e mai multa liniste. Va fii ma costisitor, dar eu cred ca merita