| FakeJoker a întrebat:

voiam sa intreb, mai mult sa cer opinia in privinta urmarii unor anumite facultatii, eu sunt din Constanta, am terminat liceul si mai mult ca sigur voi lua bacul, cel putin cu media de trece (6), si as vrea sa stiu ce facultatii recomandati cuiva pasionat de calculatoarea, chiar si informatica, cu toate ca in liceu nu am facut info *desi am fost la profil mate-info*, sau caruia ii place sa repare lucruri, eu m-am gandit la ceva legat de inginerie.dar sunt interesat si de opiniile generale, mai ales asupra facultatilor.

Răspuns Câştigător
| Ara997 a răspuns:

Exista la fac. de automatica si calculatoare sectia de CTI ( calculaoare si tehnologia informaiei), si bucurestiul are si toate centrele universitare mari.
e concurenta mare.
e cam cea mai cautata sectie.
am insistat pentru ca te vad inclinat mai mult spre partea de hard ( ori la info e doar soft). deci mai degarba incerci la automatica sectia de calculatoare e 4 ani. (nu stiu daca inconstanta exista politehnica).

5 răspunsuri:
| Ara997 a răspuns:

Nu ai ce cauta la informatica nu are trea cu repartul, mai degraa mergi spre politahnica DAR ai de dat examene de matematici peste tot la poli in primul an si chiar si in anul 2. aici eua multi se inpotmolesc.
dar info in niciun caz, te ingroapa algoritmii.

| Ara997 a răspuns (pentru Ara997):

Erata
"impotmolesc

| FakeJoker explică (pentru Ara997):

Am expus doar cele doua lucruri care mi'ar placea sa le fac, nu cred ca ar fi atat de rau la info, pricep foarte repede si ma descurc cu calculatoarele, de aceea as opta sa ajung IT-ist sau ceva, multumesc oricum de parere.

| Ara997 a răspuns (pentru FakeJoker):

Nu e rau deloc, dar faci si aici matemaici si in plus multi cred ca la fac de info se invata TIC.
cel mai bine ar fi sa intri pe site-ul unei fac de profil si sa vezi programa pentru studiile de licenta.
de ex materia de informatica de la intensiv-infodin liceu (atentie e diferenta intre mate info si intensiv info ) se parcurge in primele 3 cursuri din anul 1 sem 1.
inca odata IT-ist nu inseamna sa instalezi driver-e si sisteme de operare si sa schimbi placi video.
numai bine!

| FakeJoker explică (pentru Ara997):

Stiu ce presupun un a fi it'ist, de asemenea stiu diferenta dintre mate info, si info, ca tot ai deschis subiectul, ce profil ar fi pentru TIC?, adica denumirea. Multumesc.

| Ara997 a răspuns (pentru FakeJoker):

Exista la fac. de automatica si calculatoare sectia de CTI ( calculaoare si tehnologia informaiei), si bucurestiul are si toate centrele universitare mari.
e concurenta mare.
e cam cea mai cautata sectie.
am insistat pentru ca te vad inclinat mai mult spre partea de hard ( ori la info e doar soft). deci mai degarba incerci la automatica sectia de calculatoare e 4 ani. (nu stiu daca inconstanta exista politehnica).