| Eastwood a întrebat:

voiam sa va cer niste idei de activitati/jocuri cu copiii, voi fi voluntar la un centru de zi pentru copii. Activitati educative, jocuri, etc.

Activitati inauntrul centrului, nu afara.
Copiii sunt destul de mici si nu stiu cum sa le captez atentia. Au in varste cuprinde intre 6-10 ani.

Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| TimSem a răspuns:

Câteva idei:
- Poți să le captezi atenția folosind puppets (papusi care se pun pe mână și le dai viață). Poți crea chiar tu dintr-o șosetă etc.
- Cântă cântecele de copii dar cu semne (să îi implici și pe ei)
- Spune-le povești (ceva simplu), și implică-i și pe ei (să facă ca vântul dacă există vânt în poveste, sau ca și câinele dacă... etc.)
- Printează niște fișe de colorat (în special pentru cei mici)
- Din ață de lână de diferite culori (pentru cei mai mari) împletiți brățara prieteniei
- Idei de jocuri găsești pe internet sau vezi cărțile astea foarte bune: https://www.onewayromania.ro/produs/jocuri-pentru-toti/ si https://www.onewayromania.ro/produs/jocuri-la-superlativ/.
Fii creativ! Fii zburliu! :)