| trocki1238238409238409 a întrebat:

Vreau sa am un surplus caloric și pentru asta trebuie sa vad cate calorii are un produs. Cum fac asta? Că pe aplicatii arata la 100g. Eu nu am cu ce sa cântăresc orice mănânc. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Estimezi. Plus ca de multe ori scrie pe produs. Daca de ex produsul scrie pe ambalaj ca are 50grame iar pe aplicatie scrie ca sunt 200kcal pe 100g, inseamna ca tu ai mancat 100kcal. Te ghidezi cam asa, vezi cat are produsul intreg, si te gandesti cam cat la suta din el ai mancat. Sa zicem o cutie de pateu are 150g si tu ai mancat jumate. Sau dintr-un kg de pui ai mancat un sfert.