| middle654 a întrebat:

--Salut TPU! Vreau sa devin mai desept, sa am o cultura generala mai dezvoltata si nu stiu exact cum. Am 15 ani si stiu ca devin mai destept daca citesc, dar nu stiu ce mi-ar fi mai util. Adica vreau sa stiu lucruri care tin de materiile de la liceu, dar si chestii de care te lovesti in viata de zi cu zi.

Vreau sa stiu mai multe despre geografie, spatiu, istorie, anatomie, alimentatie, sa imi dezvolt vocabularul, imaginatia, puterea de concentrare, dar vreau sa aflu mai multe si despre fete, saruturi, relatii etc. Sper ca ati inteles ce vreau sa spun.

Vreau sa acumulez cat mai multe informatii intr-un timp cat mai scurt, dar nu stiu de unde si cum. Ma bazez pe voi

Multumesc tuturor!

3 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Poti sa citesti pe internet, de exemplu pe wikipedia poti gasi destule informatii despre cele enumerate. Poti sa iti cumperi atlase istorice, geografice etc. Poti sa te uiti la documentare la tv, ca avem destule canale din astea. Sau pe net, pe youtube e plin de documentare despre univers de exemplu.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Dragul meu, aceste cunostinte nu se dezvolta peste noapte.Ai probabil anumite domenii care te atrag.Dezvoltarea cunostintelor consta in a cauta si insusi cat mai multe date referitor la fiecare subiect prezentat rezumativ.Adica sa dezvolti fiecare idee cautand informatii suplimentare.Alege intai subiectele prioritare.

| RealityCheck a răspuns:

Exista enciclopedii si reviste playboy! Enjoy happy