| Yuuki81 a întrebat:

vreau sa ii intreb atat pe Otaku cat si pe ceilalti ce credeti despre Japonia? Dar despre Romania?
accept orice fel de raspunsuri la Romania dar la Japonia S nu va puna ala cu coarne sa imi puneti de rau ca nu stiu ce va fac!

Răspuns Câştigător
| ConnieMeowღ a răspuns:

Japonia si Romania mi se par doua tari complet diferite.
Japonia in primul rand face parte din alt continent. Acolo oamenii au o alta mentalitate. De exemplu amine-ul face parte din cultura lor. Cine nu se uita la anime-uri are niste probleme grave rau de tot. Japonia dupa cum se stie este o tara foarte dezvoltata unde noncorformismul este acceptat. Japonia are o cultura bogata iar imaginatia este incurajata.
Pe de alta parte, aici in Romania suntem de pe alt continent unde oamenii considera animeurile desene animate si unde copiii chiar sunt considerati inapoiati daca vizioneaza anime-urile. Nu suntem o tara foarte dezvoltata si tindem sa credem ca noncorformismul este o greseala. Nu stiu ce sa zic, nu vreau sa critic aceste doua tari minunate. Eu sunt otaku din Romania si sunt mandra de asta.winking Pana la urma cred ca asta conteaza.

| Yuuki81 explică (pentru ConnieMeowღ):

Si eu sunt OTAKU din Romania si in privinta criticilor care m-au enervat foarte tare sunt mandru ca sunt Otaku si am invatat sa nu mai bag in seama retardatii care pe langa ca nu stiu nimic despre animeuri te critica si isi bat joc de tine...
Vreau sa stii ca sunt total de acord cu tine Romania nici nu se compara cu Japonia adica despre tara noastra nu am absolut nici un lucru bun de zis dar despre Japonia pot spune ca este o tara extrem de frumoasa si dezvoltata in toate privintele este o tara "magica" daca ajungi in Japonia esti in paradis au o cultura frumoasa o limba foarte frumoasa acolo esti acceptat asa cum esti daca te uiti la Animeuri acolo nu esti criticat ca in Romania unde daca te uiti la animeuri rade toata lumea de tine si iti poate zice in fel si chip...sincer daca as apuca sa invat Japoneza si sa ma duc in Japonia si m-ar intreba cineva de unde sunt mi-ar fi rusine sa ii spun!
Multumesc pentru raspuns si primesti si o funda mare si frumoasa!

| ConnieMeowღ a răspuns (pentru Yuuki81):

Sunt complet de acord pentru ca si mie atitudinea batjocoritoare a oamenilor mi se pare ca intrece masura de cele mai multe ori. Mie nu mi-ar fi neaparat rusine sa spun de unde vin, pana la urma nimeni nu merge in alte tari ca sa se fataie. Sunt sigura ca nici in alte tari nu umbla cainii cu colaci in coada dar sincer daca as avea oportunitatea si eu as pleca.
Multumesc foarte mult, apropo, nu m-ar deranja sa tinem legatura. big grin

| Yuuki81 explică (pentru ConnieMeowღ):

Daca vrei putem tine legatura.

| ConnieMeowღ a răspuns (pentru Yuuki81):

happy Sigur.

8 răspunsuri:
| Heyyy a răspuns:

Japonia e o tara frumoasa, imi place mult! As vrea sa merg in Tokio as vad sediul unde se fac anime :*, as mai vrea sa vad si acel parc unde sunt numai ciresi!
Despre Romania nu prea am ce spune...Si aici se gasesc privelisti frumoase, istorie, cultura...pacat de unele persoane care nu dau 2 bani pe asa ceva

| Hikarie a răspuns:

Mie una imi place foarte mult Japonia si iti spun din proprie experienta ca Japonia este complet diferita fata de Romania. Locuiesc in Japonia de aproape un an si sincera sa fiu tara asta este absolut extraordinara.

| Yuuki81 explică (pentru Hikarie):

As vrea si eu sa am ocazia sa invat Japoneza si sa ma mut in Japonia definitiv.
Multumesc pentru raspuns.

| becky2000 a răspuns:

Eu iubesc Japonia cand mai cresc eu cu o prietenea vrem sa mergem in Japonia e cea mai tare tara, animeuri-le sunt nemaipomenite.Cat despre Romania nu am ce sa spun oribila