| EX_AL_2002 a întrebat:

Vreau sa stiu de ce acest site http://kit.com/explore nu se termina cu http://kit.com/explore.html sau php etc. la altele se termina cu aceste terminatii.
Funda la cel mai bun.

1 răspuns:
| ioanaKevlar a răspuns:

Primul link este catre o pagina sau un articol de pe site-ul respectiv (pagina sau articolul "explore").

Al doilea link este calea catre un fisier de pe server-ul domeniului. Fisierul se numeste "explore.html" sau "explore.php". Fisierul poate fi o pagina sau un articol sau o imagine sau orice altceva. Insa, in sinea lui, este un fisier spre care se pune calea.

Diferenta, cat mai pe scurt, ar fi ca link-ul simplu duce catre o pagina de pe domeniul kit.com, iar link-ul care se termina in ". html" sau ".php" duce catre un fisier.

Da, fisierul poate fi o pagina, dar poate fi si altceva. De exemplu poate fi o pagina programata sa descarce un program ori de cate ori este accesata de un nou IP. Sau poate sa nu fie o pagina, ci o imagine dintr-o pagina. Si asa mai departe...