| Emy23 a întrebat:

Vreau sa stiu si eu daca este legal sa detii un pistol cu bile, chiar daca pistolul este din metal? Am mai cautat raspunsuri si parerile sunt impartite! unii imi spun ca este o jucarie ca este cu bile si nu o sa am probleme!

Răspuns Câştigător
| Wehrmacht a răspuns:

Te referi la replicile airsoft? Din punct de vedere al legii ai voie sa le deti de la 18 ani fara permis.O problema ar fi daca iesi cu un airsoft pe strada.De la 4-5m deja nu mai faci diferenta dintre airsoft si arma reala.Deci daca o ti in casa sau pe unde te joci cu ea e ok.Dar sa nu sperii lumea cu ele.

| Emy23 explică (pentru Wehrmacht):

Da frate, este o replica airsoft eu il tin doar asa sa ma joc eu prin casa cu el, imi mai pun cate o tinta si trag, nu ies pe strada cu el! iti multumesc oricum

5 răspunsuri:
| William a răspuns:

Cel mai sigur este sa te duci la politie si sa intrebi.

| escfreak a răspuns:

Nu este legal. http://www.politiaromana.ro/compartimentul_arme.htm ai aici tot ce trebuie sa stii despre armele neletale! (a nu se considera reclama)

| Wehrmacht a răspuns (pentru escfreak):

Esti in alt film.El vorbeste despre jucarii. Logic, nu sunt letale.Dar in acel link termenul "neletal" i s-a atribut armelor care folosesc in loc de glont niste bile care nici macar nu sunt ca cele de jucarie.Acele arme sunt facute pentru aparare(cu toate ca sunt useless daca atacatorul este imbracat cu ceva gros sau are un cutit la el).

| Emy23 explică:

Chiar daca pistolul este cu bile de plastic de acelea care se joaca si copii aia mici cu pistoale de plastic?