| Anonymous2016 a întrebat:

Vreau sa va cer parerea in legatura cu urmatoarul lucru la care tot m-am gandit, bineinteles este doar "for fun" (este mai mult adresata fetelor, dar si baietii isi pot da cu parerea). Cred ca multe dintre voi considerati un baiat prieten si absolut nimic mai mult ( doar in cazul in care nu e cumva...cel mai bun prieten) chiar daca acesta a spus ca are sentimente pentru voi dar voi nu vreti sa stricati prietenia. In unele cazuri acesta ramane prietenul tau, in alte cazuri incepe sa se distanteze din ce in ce mai tare, pana in punctul in care nu mai vorbiti deloc. Unde vreau sa ajung cu toata vorbaria asta? Pai vreau sa va intreb daca credeti ca intr-o relatie este o idee rea sa fiti si prieteni buni in acelasi timp. Sa aveti interese comune, ocupatii comune, subiecte de discutie lungi si amuzante, etc. Sau preferati sa nu fiti asa apropiate de acel baiat, iar intr-o zi sa va dati seama ca nu aveti nimic in comun si v-ati plictisit unul de altul. Daca acei baieti nu erau atat de apropiati cu orice prietena? Daca erau atat de apropiati de voi doar pentru simplul fapt ca va placeau? In momentul in care zici ca nu vrei sa strici prietenia, deja ai stricat-o, pentru ca nu a fost o simpla prietenie. Sunt de parere ca relatiile in care sunteti in acelasi timp si prieteni buni, tin mai mult. Si in cazul in care nu ai sentimente pentru el, cred ca ar fi mai bine sa ii spui asta direct, nu sa ii spui ca nu vrei sa strici prietenia. Ce parere aveti despre toate astea?

3 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Iti spun din proprie experienta ca intr-o relatie e nevoie de prietenie. Poate crezi ca nu e mare lucru, dar din punctul meu de vedere e unul dintre cele mai important lucruri alaturi de respect, incredere etc. O relatie adevarata are nevoie ca la baza ei sa stea prietenia.

| Voidwithin a răspuns:

Cred ca baietii care fac asta, sunt de fapt fetite. De ce ai sta cu o fata si ai da din cap la fiecare cuvant care ii iese pe gura doar pentru a primi putina *stiti voi*. In acest caz, nu mai e vorba de prietenie ci de interes sexual care nu poate fi exprimat altfel pentru ca respectivul e prea domnisoara ca sa-si calce egoul si sa o intrebe direct pe fata.
In legatura cu ce-ai scris mai spre final da, e important ca sa existe atribute comune intre parteneri, altfel relatia ar fi total disfucntionala sau doar de dragul sexului (care nici nu ar fi atat de bun fara niste sentimente puternice). Problema de multe ori e ca, acel, "cel mai bun prieten" face prostia sa fie prea pasiv si deloc dominant, nu arata decat un zambet si deloc interes sexual. Practic e vazut ca un baiat de treaba, destept, frumos dar impotent si atractia dispare.

| Jeffrie a răspuns:

Sunt de parere ca daca reusesti sa gasesti cel mai bun prieten intr-un iubit, e cel mai mare plus posibil. Dar nu inseamna ca daca nu sunteti impreuna el se va distanta. Trebuie sa ii arati cat de frumoasa poate sa fie doar o relatie de prietenie. Trebuie sa ii arati ca nu te-ai schimbat si sa ii explici ca nu e nimic pierdut, fiindca e posibil sa se distanteze si din cauza situatiei ciudate si penibile in care a fost pus. Trebuie sa ii arati cine esti tu cu adevarat si cat de mult tii la el ca un frate si nu iubit. Totul tine de felul in care ne comportam, dar se poate. Cea mai tare combinatie - Bff- Iubiti happy