| Levi123 a întrebat:

Vreau sa va spun ca am o problema cu comunicarea, oriunde ma pierd nu stiu ce sa mai fac, am implinit 23 de ani de curand, dar nu ma simt stapan pe mine chiar daca am 23 de ani,nu prea am prieteni multi,incerc sa discut cu unele persoane dar ajung la un moment dat cand nu stiu ce sa mai zic,ma simt tensionat, imi e teama sa nu gresesc. Cum aș putea sa scap? Help!

Răspuns Apreciat de Editori
| Estherms1 a răspuns:

Bună! Această teamă în comunicarea cu ceilalți vine din faptul că nu prea ai interacționat. Iti sugerez sa începi s-o faci, chiar cu riscul de a te face de râs(la început). Vei vedea ca, dupa ce interacționezi cu mai multe persoane, ajungi sa capeți o mai mare stăpânire de sine si emotiile vor dispărea. Poti începe cu persoane pe care crezi că le domini, din anumite puncte de vedere.Va fi mai ușor. De asemenea, nu e nicio problema dacă mai apar pauze în comunicare.Acela e un timp de reflecție, de care poti profita, ca sa te gandesti la un subiect de conversație. Nu fi redundant în exprimare.Atunci se creeaza starea de tensiune,cand te incurci in explicații.
Dacă nu mai ști ce sa spui,lasa ti interlocutorul să vorbească. Oamenilor le place sa se exprime, sa-si auda vocea, sa fie ascultați.
Si sa nu-ti mai fie teamă de greșeli! Încearcă sa ai o durere in cot, pentru ca numai asa creierul va fi relaxat, capabil sa se concentreze intr-o discuție.
"Succesuri"

1 răspuns:
| OldSoul a răspuns:

Nu mai pune presiune aiurea pe tine.

Nu-ti mai fie frica sa gresesti, doar gresind ajungi sa inveti.

Cand ajungi in acel moment in care nu mai stii ce sa zici, ei bine, nu mai zi nimic.
De obicei, acel moment, e momentul in care incepi sa spui prostii, si sa piara conversatia mai rau, asa ca, e mai bine, sa nu zici nimic, si incepi conversatia in alta zi cu un alt subiect, daca este cazul.