| eumereuvoifieu a întrebat:

Trec clasa a 10 a si sunt la profilul Filologie si as vrea sa ma mut la mate-info,deoarece cu filologia nu prea am ce face,ma gandeam sa urmez facultatea de Relatii Publice si Comunicare si la mate info daca vreau sa ma duc vreau sa urmez Finante banci! Dar acum nu stiu ce sa fac,daca ma mut la mate info ar fi mai bine sa ma mut la intensiv engleza sau intensiv informatica,eu nu prea o am cu informatica pentru ca nu am facut! Imi plac fizica, chimia si biologia, despre mate nu stiu ce sa zic...Ce facultati imi pot oferii o buna meserie si un salariu bine platit? Ce facultate pot sa mai urmez la filo sau mate info?

8 răspunsuri:
| Elena9328 a răspuns:

Eu ți zic sa ramai unde ești.
Că sa iei bacalaureatul, nu de alta.
Apoi după ce l-ai luat și e sigur că l vei lua.
Cu doua luni înainte de al da faci meditații la matematica la greu și intri unde vrea sufletul tau. Liceul NU CONTEAZA, poți intra la orice facultate daca ai bacul, daca ai ambiție și dacă îți dorești. Crede mă!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elena9328):

Adică să nu dea bacul, să nu facă 3 ani meditație / ore la clasă, dar să facă 2 luni înainte de admitere după 4 ani în care n-a avut contact cu materia, bine gândit.

| Elena9328 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bacul la filologie e mega simplu, daca tocești, și nu i greu precum calculele alea unde in loc să ieși cu media 8, 9, te trezești fie cu 6 fie că l pici. Și sunt unele licee unde nu se face matematica așa *intensiv*, fara vreun plic. Știu ce zic. Daca vrei sa intri la o facultate precum aceea îți trebuie o medie buna la bac sa nu intri la taxa, și tot ceea ce faci cu câteva ore de meditații, reușești să ajungi unde ți ai propus, meditațiile le poți face și în timpul facultății. Pe profil uman poți face dreptul, poți da la academie, poți fi profesor. Poți multe, un pic de ambiție.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elena9328):

Păi intri și acolo ce faci, după 4 ani fără matematică?

| Elena9328 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ești turc?! Matematica daca o faci 2 luni de zile intens, e cat 4 ani făcuți in liceu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elena9328):

Păi atunci de ce să n-o dea la bac dacă o învață în 2 luni?laughing)

| Teo29 a răspuns:

Muta-te poate pici si bac-ul.

Nu conteaza profilul, am prieteni de la Filologie care au intrat cu 10 le medicina... daca ai facultate cu admitere te pregatesti foarte bine din timp si gata...ramai la acest profil!

| Horus35 a răspuns:

Ești la un liceu teoretic și bănuiesc că există și profil de Științe ale naturii, care ar fi o opțiune. Este cumva între mate-info și filologie. Informatică se face până în a 10 a(inclusiv) și matematică (M2) până în a 12a (la care dai bac). Dacă spui că îți plac fizica, biologia și chimia o să-ți fie ușor (alta e când înveți cu plăcere). La final va fi "câte puțin din toate". Dacă îți dorești in mod special mate-info și singura ta "problemă" e că nu ai făcut informatică, vei putea intra la INFO intensiv doar dacă poți să recuperezi la informatică tot ce au făcut ei (asta doar tu știi). La intensiv engleză va fi mai puțin. Nu pari hotărât/hotărâtă in legătura cu facultatea, iar pe viitor probabil îți vei schimba opțiunile în funcție de ce materii ajung să-ți placă.