| anonim_4396 a întrebat:

Salut, tuturor!
Azi nu vreau să vă intreb nimic, azi vreau sa vă povestesc ceva.
Inca sunt un copil, am 20 de ani si toata viata mea am muncit pentru fiecare bănut imparte, de la varsta de 16 ani am inceput sa strag bani am muncit peste tot, nu e o rusine sa muncesti, am stras pana la varsta de 18 ani pana am terminat liceul (fara bac, deocamdata) in aceasta perioada de 2 ani am stras in jur de 12.000 de EURO, am muncit mult, intodeauna mi-am dorit sa am propia afacere, asa ca am pus bazele unei firme de IT, toata lumea imi spunea ca am pierdut toti bani, in prima luna au avut dreptate asa era eram pierdut, dezamagit, aveau dreptate, dar am continuat nu am renuntat si DUMNEZEU ma ascultat, totul a inceput sa mearga era perfect, asa ca cu bani castigati din Firma IT mi-am mai deschis 2 magazine de haine si o Terasă, in mometul prezent totul imi merge foarte bine, e perfect!
Acum vreau sa ma intorc un pic in perioada liceului.
Pe vrea aia mi-am facut o prietena in liceul, era frumosa, draguta, doar ca ea era foarte cheltuitore, eu nu puteam sa ii ofer tot ce vroia incercam, munceam pentru ea mult, pentru fiecare banut! IUBITA mea s-a despartit de mine printru mesaj, a avut sa zic doar "Hei, sti eu vreau mai mult de la viata si mi-am gasit pe cineva care poate sa imi ofere mai mult decat tine, deci e mai bine sa ramanem amici." tin si acum aminte acel mesaj, am plans, suferit, eram distrus, dar azi vreau sa ii MULTUMESC, de ce sa ii multumesc?
Pentru ea am inceput sa strag bani sa incep o afacere ceva sa am mai multi bani sa ii ofer mai mult decat aveam atunci, dar ea nu a vrut sa astepte, a fost alegerea ei.
Ultima data cand ne-am vazut mi-a dat 10 lei sa imi iau ceva sa mananc, i-am zis ca am uiti bani acasa, dar normal ca nu ma crezut, si dupa 2 zile mi-a dace acel mesaj.
Acum cateva zile am venit acasa la bunici si eram in masina si am trecut pe langa o fata cand m-am uita in oglinda era EA, arata urat, nu mai ea fata ai, s-a schimbat, am oprit si m-a vazut cand am coboart din masina, (am un Bmw X6), si am vazut-o zambind, m-a intrebat " Ce mai faci? " i-am raspuns "Bine", si i-am inapoiat cei 10 lei inapoi, era bulversata, ce este cu bani, nu intelegea si i-am zis ca o sa intelegi cu timpul, i-am zis daca vrea sa o duc acasa era in drumul meu spre casa, si a acceptat a vrut sa sa urce pe locul din fată si i-am zis ca e ocupat, s-a urcat in spate, pe locul din fata era IUBITA mea, era surprinsă, sau dezamagita, pe locul ala putea sa fie EA dar a ales starea materiale, asa dar fetelor, nu stai cu o persoana pentru cati bani are sau ce poate sa iti ofere stai cu el pentru ca il iubesti!
Intodeauna am fost atent cu o fata, actuala mea IUBITĂ, lucreaza intr-un SuperMarker, i-am zis ca o angajez la noi la magazinul de haine, dar a preferat sa munceasca pentru bani ei, si in momentul ala mi-am dat seama ca ea e aleasa. Nu stie cat castig si nu o intereseaza ma vrea doar pe mine sarac, bogat, nu conteaza, pentru ea conteaza cum ma comport, daca sunt atent si as putea sa continui.
Fetelor nu va judec, DUMNEZU judecă eu NU, iubitil asa cum e saraca, bogat, daca e sarac o sa munceasca pentru voi, sau mai bine munciti amandoi, claditiva un viitor, un Nume, o casa, familie, asta conteaza mai mult decat toti bani din lume, FAMILIA.
Fostei mele iubite i doresc tot binele din lume, si as vrea sa ii multumesc, m-am maturizat si am intelesc ca a fost alegerea ei!
Va salut, iubitil pe cel de langa voi asa cum e!
O zi, bună!

4 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Felicitari pentru povestea ta, chiar mi-a facut placere sa o citesc.

Uite asa, ceva ce simti ca te sfasie la un moment iti poate oferii ambitia de a continua si de a reusii.

Niciodata un esec, mereu o lectie de invatat.

Felicitarile mele pentru succesul tau.

| danutzu96 a răspuns:

Frumoasa poveste si bafta in continuare!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uneori faptul ca o persoana te paraseste atunci cand ai mai mare nevoie poate fi cel mai bun lucru care ti se poate intampla. Plangi, suferi... dar cumva reusesti sa iti gasesti puterea sa te ridici. Felicitari pentru ce ai realizat si multa fericire.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu in ce masura este adevarata povestea ta, dar ce conteaza este mesajul pe care ai vrut sa-l transmiti. Sunt intru-totul de acord cu ceea ce ai povestit aici. Pacat ca nu vor fi prea multi oameni interesati de o poveste cu un sens comun. happy