| Alexander2799 a întrebat:

Salut tuturor, nu am mai făcut asta pana acum, adică sa ma plâng zic eu, dar ori efectul medicamentelor ori disperare ma pune sa fac asta. Am 21 de ani, pana la 17 ani, eram pe alta planeta, nu ma interesa nimic, singurele mele "hobby-uri" erau fetele, tutunul și anturajele, un copil destul de idiot, știu, dar după acea perioada s-a declanșat ceva în mine, am început sa empatizez cu oamenii săraci, cu cei ce trăgeau din greu pentru niște amărâți de bani, tot priveam în jur și vedeam lumea cu alți ochi, vedeam tristețe, durere, ura, invidie, ceva ce nu mai văzusem pana atunci, începusem să-mi dezvolt o ura foarte apăsătoare fața de paraziții societății: politicieni, bețivani, "smecheri"... etc, o ura ce ajungea sa ma preseze atât de mult încât as fi fost în stare să-i omor în chinuri fără sa am vreo remușcare, sa îmi pese din ce în ce mai mult de mediu, sa iubesc animalele, ba chiar sa fie o prioritate pentru mine, dar ceva nu a mai mers bine, niște stări foarte ciudate își tot făceau simțită prezenta, atacuri de panica, anxietate, depresie, cu gânduri atât de negre încât vocile din capul meu puteau fi auzite și de surzi, momente de disperare atat de crude, cu toate astea, eu ma pun pe ultimul loc când vine vorba de sănătate, de mâncare, etc, încerc să-mi fac familia mandra și în același timp sa ajut animalele și mediul cu ce știu eu mai bine, un singur lucru ar putea sa ma ajute sa scap de disperarea asta și de gândurile de moarte ce nu-mi dau pace, sunt îndrăgostit de o fata, are parul atât de negru, poate fi comparat cu picturile gotice vechi, ochii aia ce exprima perfecțiunea întruchipata, zâmbetul ce poate șterge orice urma de tristețe de pe fata oricărui om, dar ea nu ma suporta, am încercat sa vorbesc cu ea dar nu-mi da nicio șansă. Sunt îndrăgostit de ea de 11 ani și mereu am călcat strâmb în fata ei, provin dintr-o familie mai săracă, poate asta e motivul, știu ca v-am plictisit, ma iertați, dar nu am mai discutat cu nimeni timp de 2 ani, ma puteți ajuta cu câteva sfaturi? Și despre viata și despre fata respectiva, despre ce vreți, asta este maximul meu? Simt ca am ajuns la limita, mulțumesc de ascultare și îmi cer iertare pentru ca v-am plictisit

Răspuns Câştigător
| ariannakaterine a răspuns:

Eh, nu ai de ce să îți ceri scuze, pe mine nu m-ai plictisit! Ai o poveste foarte interesantă! Cred că ar trebui să scapi de gândurile negative, de gândurile de moarte și de disperare. Cum? In primul rând trebuie să te autocunoști: să te gândești cine ești tu, ce îți dorești de la viață, care este scopul tău in viață, ce apreciezi la tine/ce nu apreciezi la tine și ce ai schimba. Si eu cred, că în primul rând, ar fi cazul să te pui pe tine pe primul loc. Da, bineînteles că familia este super-importantă, bineînteles că și protejarea mediului și a animalelor sunt importante, dar TU EȘTI CEL MAI IMPORTANT. Și dacă o să inveți să te autoapreciezi și să ai încredere în tine, cu siguranță vei merge pe drumul cel bun. Ești tânăr, ai toată viața înainte, mulți oameni si-ar dori să aibă această vârsta. Dupa ce se termină nebunia asta distrează-te! Fă-ti noi prieteni! Fă tot ceea ce îți place! Încearcă ca după această carantină să fii un nou-om, deci foloseste perioada asta în care stam acasa ca să te gandesti bine ce vrei, ce nu vrei, ce vrei sa schimbi..etc! Cât despre fata despre care ne-ai vorbit, cred că familia din care provii nu are nicio importanță! Dacă ar simți și ea acelasi lucru, nu ar interesa-o acest aspect! Încearcă sa ai ochi si pentru altcineva: sunt sigură că există o multime de fete care te-ar iubi mult. Înteleg că este acel sentiment că o cunoși de 11 ani, că in ochii tai e cea mai frumoasă; dar îți garantez eu că frumusetea nu ajută dacă ea nu iti poate oferi ceea ce ai nevoie.Nu iubesti o femeie pentru. că e frumoasă, o femeie e frumoasă pentru. că o iubesti! Gândeste-te la cat de frumoasa va fi viata ta după carantina: in tot timpul asta vei putea sa te cunosti mai bine, vei putea sa faci ceea ce iti place si vei avea timp si sa te schimbi, sa te pui pe tine in prim-plan!❤? Fă exact ceea ce simți tu! Sper ca ti-am fost de ajutor! Numai bine! happy

| Alexander2799 explică (pentru ariannakaterine):

Îți mulțumesc din suflet, nu credeam ca o sa citească cineva, mulțumesc ca ți-ai luat din timp să-mi răspunzi, promit ca o să-ți urmez sfaturile?

| ariannakaterine a răspuns (pentru Alexander2799):

Super! Mă bucur ❤