| firefox6 a întrebat:

Salut tuturor utilizatorilor TPU! sunt fata, am 12 ani si de pe 26.05. 2013 desenez Manga. ma refer la Manga/Anime. stilul japonez, nu este prea cunoscut la noi in tara. as vrea ca in viitor sa invat foarte bine japoneza pentru ca sunt un mare fan al animeurilor si a benzilor desenate japoneze. stiu, suna putin ciudat. as vrea sa stiu daca mai exista utilizatori al acestui site care impartasesc aceleasi preferinte in materie de animatii si stil de desen. daca da, va rog sa scrieti varsta, de cand desenati si ce ustensile folositi si daca v ati confruntat cu problema de a fi marginalizati pentru ca va place un stil diferit. vreau sa imi fac o idee de ansamblu sa stiu daca e un lucru ciudat ca desenaz manga de la 12 ani. deci va rog daca puteti sa imi dati sfaturi in materie de desen si preferintele voastre in materie de animeuri. eu sunt dispusa sa imi impartasesc cunostintele tuturor celor interesati de acest subiect.

pana pe 26 mai nu aveam absolut nici o cunostinta in materie de desen, desenam ingrozitor si nu suportam stilul realist.de atunci am facut vreo 25-30 de desene (Manga) iar fratele meu (care e fan manga/anime dar nu se pricepe la desen sub nici o forma) mi a spus ca am avansat incredibil de mult si ca stiu sa desenez mai bine de cat multe cunostinte de a le lui care fac manga de ani. ma bucur ca am perseverat iar atunci cand desenez am un sentiment minunat, nu stiu de ce. chiar la debut un coleg de la scoala de care imi placea mi a spus ca desenez ingrozitor, lucru care mi a incetinit semnificativ munca si vointa. zilele trecute acelasi baiat (de care inca imi mai place) mi a luat caietul cu desene de 3-4 ori ca sa admire desenele. nu vorbeste cu mine dar mi a trimis prin colege ca desenez foarte frumos (pe acel baiat il desenasem de 2 ori iar el a vazut desenele). ieri un alt baiat de la scoala care imi este chiar antipatic m a alergat aproape pana acasa urland la mine ca vrea sa il desenez si pe el. lucrurile astea m au incurajat enorm si am decis sa nu ma mai las de desen. parerile voastre va rog! sunt chiar o ciudata ca desenez manga si imi place anime? ce este acel sentiment minunat pe care il am doar atunci cand desenez manga si joc tenis? la primele mele 5 desene pe care le am facut atunci cand desenam aveam acel sentiment ca acel cand te indragostesti, pur si simplu credeam ca pot sa zbor si sa fac orice. acele desene incredibil de simple mi se pareau ce le mai grozave de pe planeta. acum cand le revad rad comparand ultimul meu desen cu primul care sta bine inramat. va rog sa imi raspundeti la intrebarile precedente si va multumesc ca v ati facut timp si pentru intrebarea mea! Haideti sa raspandim Manga la noi in tara si sa profitam la maxim de talentul nostru, indiferent care este el!

7 răspunsuri:
| BadResonance a răspuns:

Buna happy si eu desenez in acest stil manga/anime pur si simplu il ador. Am 14 ani si ma bucur sa cunosc o fata cu niste sentimente atat de puternice fata de desen. Si eu sunt marginalizata de ceilalti colegi pentru ca ma uit la anime sau mai bine spus nu le place faptul ca ma uit la Naruto. Dar nu-i prea bag in seama si nici tu nu ar trebui sa o faci. happy Continua cu tupeu inainte! Vorba mea laughing Desenez de cand ma stiu si pot sa-ti spun ca daca desenezi mult incerci lucruri noi iti vei extinde intr-un mod uimitor tehnica si stilul cu care desenezi! Daca are vreun sens ceea ce am scriswinking. Si eu cand ma uit la desenele vechi ma mir pentru ca sunt foarte diferite fata de cele din momentul de fata. Cat despre ustensile folosesc un creon mecanic 0, 5mm si pot sa spun ca este foarte bun poti folosi si un creon normal doar ca cel mecanic nu-si modifica forma si poti sa faci detalii foarte mici cu el big grin. O radiera mare alba si un mai micuta sunt foarte folositoare pentru spatiile inguste sau mai largi.Cat despre culori eu le folosesc pe cele de la Pelikan si sunt multumita de ele fac o treaba buna. Sa nu faci greseala sa te lasi de desenat si as vrea sa-ti vad si eu desenele mi-ai putea da pagina ta de facebook?

| Cristal11 a răspuns:

Hey! Si mie imi place sa desenez chestii manga!

sSi, nu esti o ciudata pentru ca desenezi anime-uri sau altele. Exista un joc numit Sweet Flirt care e manga si e destul de tare!

As vrea sa raspandesc acest lucru in tara (faza cu desenatul manga) si m-am gandit ca la vara as putea face un curs cu copii de langa mine si sa ii invat sa deseneze. Ai putea face si tu.

Bafta!

P.S.: La multi ani!

| firefox6 explică (pentru Cristal11):

Multumesc :3 interesanta idee, succes!

| BlackMan95 a răspuns:

Buna.
Am citit ce ai vrut sa spui si e foarte frumos. Sunt faine stilurile astea de desen manga si anime.Si mie imi plac.
La fel ca si tine si eu desenez si te sfatuiesc sa nu faci prostia sa te lasi de desenat chiar daca nu le e pe plac la toti.

| BlackMan95 a răspuns:

Daca vrei lasa-mi un id de mess daca ai.As vrea sa iti vad si eu desenele happy.

| firefox6 explică (pentru BlackMan95):

Maria_firefox06@yahoo.com
sau fb: Manga Smile

| BlackMan95 a răspuns:

Daca vrei lasa-mi si mie un id de mess.As vrea sa iti vad si eu desenele big grin.