| Xdreaper21 a întrebat:

Salut un loc unde pot pleca doi "adulti" ( am pus ghilimele caci nu prea am putu sa ma decid intre adolescenti si adulti )cu 18 ani in afara tarii cat mai departe de centrul romaniei dar fara avion ( vrem sa fugim eu si iubita mea de mama ei ) caci iubitei mele ii este rau de avion ( ceva de genu ) si eu am prieteni in Italia moldova Anglia si am un var in Grecia
Unul dintre ele cu cel mai rapid drum
Parintii mei stiu deja de ce vrem sa facem tata a zis ca imi da masina sa dau de carnet mai intai la b si dupa la a ( parca a este cel de motor ) si imi va da masina lui ( un bmw din 1998 lung dar baga o viteza de zici ca ai injectat adrenalina ).
Eu vreau sa stiu care din urmatoarele tari e buna de plecat la 18 ani dintre Anglia Italia gracia si moldova?
Vreau sa mentionez ca amandoi stim fluent engleza si italiana
Mai vreau sa stiu care are un invatamant mai dezvoltat si unde am putea sa scoate niste bani chiar daca suntem inca la facultate?
Multumesc celor care au citit tot
Voi da funda la cel mai serios raspuns dat
Va rog seriozitate

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dar e clar ca nu prea stii româna.

| darrio2007 a răspuns:

Vad ca asta stii. Educatie lipsă.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai fugi si tu la prietenii aia care te primesc si sunt capabil sa va intretina. Sau tu crezi ca e asa simplu sa ajungi acolo si gata curg banii si totul e simplu si bine?

Si pana iei tu permisul ala o sa va treaca de fugit din tara.

Ps: vezi sa nu ramai pe drum cu bmw ala vechi de 20 ani.

| Xdreaper21 explică (pentru suntserios):

1 nu cred ca e simplu si bani nu curg ca nu exista cascada cu bani eu ce vreau un invatamant bun sa avem o facultate si unde putem sa stam un loc mai usor de acomodat
2 pana iau permisu daca am bulan si il iau pana in toamna gata ca eu invat extraordinar de bine si extraordinar de rapid si in plus masa ma omoara daca greau sa ma cadatoresc cu ea sau daca afla un secret de-al nostru deci inca o sa imi arda de plecat din tara
3 nu raman pe drumuri caci tata a facut drumul de la Italia Romania cu viteza mare si nimic iar eu nu is geny de a baga o viteza bine doar cand vreau sa ma distrez

| suntserios a răspuns (pentru Xdreaper21):

Ce visuri mari. Si fara vreo specializare si fara bani vrei sa te si autosustii, vrei sa faci si facultate..., mai planuiesti si o fuga din tara cu 1 an inainte desi inca ti e frica de maica ta.

| Xdreaper21 explică (pentru suntserios):

1 da e vis mare
2 am strans destui bani ca am muncit la magazinul lui tata ca sa pot sa ma intretin cat de cat si pentru facultate am si acolo daca nu prea imi ajung cred ca imi mai va da tata
3 ne este frica de mama ei caci e cam cu capu a trecut si pe la spitalu de nebuni si bam a devenit inger cand a ajuns acas iar pe nebuna si daca o mai o interneaza si reuseste sa scape ii omoara

| Mihaelablabla a răspuns:

Pana intr-un an de condus nu ai voie sa conduci in afara tarii. Dar clar este cel mai usor pana in Moldova. ca nu sunt atatia km.

| suntserios a răspuns (pentru Mihaelablabla):

Sunt curios sa ne dai si legea care nu te lasa sa conduci in afara tarii daca nu ai un an de permis

| Omusinguratic a răspuns:

Dude eu te primesc da sa nu contezi mereu pe mine

| MaduBia a răspuns:

In strainatate nu merg cainii cu covrigi in coada happy deci daca nu vreti sa munciti, nu o sa reusiti. Cel mai bine este sa munciti in orasul in care sunteti acum, sa strangeti niste bani si apoi sa incercati sa plecati la niste prieteni care sunt dispusi sa va ajute. Nu o sa reusiti decat daca munciti. Probabil ca la 18 ani inca credeti ca viata e usoara si ca daca pleci in alta tara o sa aveti bani si o sa fie totul usor.
Va cam inselati.

| Xdreaper21 explică (pentru MaduBia):

1 am muncit o gramada la magazinul tatalui si am o gramada de bani plus alocatia din care nu am scos niciodata si o verific odata la 6 luni sa ma asigur ca se va lua doar cu voia mea
2 noi muncim nu suntem lenesi chiar deloc suntem olimpici amandoi cu 10 pe linie fara nici un 9 bine doar eu la chestia cu plqnuri de casa si din astea ca foar la alea nu prea tin pasu sincer sa fiu nici nu stiu cum se numeste deci de asta m-a luat 9
Si eu zic ca poate varul eu sau unu dintre prieteni va stii un loc bun unde sa putem intra la o facultate pe care o vrem ( prieteni mei au intre 19-23 ani stiu am fost tare normal cand m-am imprietenit cu ei
Nu e de parca majoritatea au terminat deja facultatea

| MaduBia a răspuns (pentru Xdreaper21):

Nu inteleg foarte bine ceea ce spui tu. Esti putin incoerent. As avea cateva intrebari pentru tine. Daca vreti sa plecati din Romania, ai idee de cati bani ai nevoie pentru a inchiria un apartament? Ai idee cat de greu este platesti toate cheltuielile lunare fara un job? Parerea mea este sa mai asteptati putin. Intrati la facultate in Romania si din anul II puteti incerca sa plecati in strainatate cu tot felul de programe, gen ERASMUS. Si plecati amandoi, facultatea este gratis, o sa fie mult mai usor decat daca vreti voi sa plecati pe cont propriu si sa faceti si facultate.

| Xdreaper21 explică (pentru MaduBia):

Pai eu am o gramada de bani din munca la magazinul tatalui meu si ea are niste bani plus alocatiile noastre si in plus am vorbit cu prieteni de care am spus is de acord sa ne primeasca iar eu nu is multumit de ce facultate vreau sa urmez din orasul meu vreau ceva mai dezvoltat si ea tot ceva mai dezvoltat si nu prea as vrea sa mai astept