| Naty_8887 a întrebat:

Unde pot gasi informatie despre politca Coreiei, in genere despre Coreia.

Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
| DaNiElA_8352 a răspuns:

Nu stiu unde poti gasi informati
da iti pot da eu cateva :
Coreea de Sud
"Coreea cu frumusetea ei pitoreasca si mostenirea culturala si istoria unica,are multe de oferit turistilor. Tara peninsulara cu patru anotimpuri distincte se mandreste cu frumoasele ei plaje,munti si rauri. Exista foarte multe temple budiste,palate regale, statui, fortarete, sate cu traditii populare si muzee.Numarul turistilor straini a crescut de la 84.216 in 1967 la 2.340.462 in 1988.Moneda coreeana se numeste won si este usor convenabila in dolari americani, dolari Hong Kong, yeni japonezi si lire sterline.Fosta resedinta regala Seul este astazi al zecelea mare oras al lumii,in care trecutul si prezentul coexista intr o maniera fascinanta. Exista in Seul patru palate regale care dateaza din timpul regatului Choson:Kyongbokkung, Toksugung, Piwon sau Gradina secreta.Kyongju este vechea capitala in care regi si reginele Shillei au detinut suprematia timp de o mie de ani.

| DaNiElA_8352 a răspuns:

Coreea de nord
este mai intinsa si mai putin populata decat coreea de sud.capitala Phenian este situata in partea vestica a tari intr o depresiune din apropierea tarmultu marii galbene.este cel mai vechi oras din penintula coreea datand din mileniul al 2 I.CR.spre deosebire de coreea de sud coreea de nord dispune nu numai resurse forestiere ci si de unele resurse de minerale si minereuri.

| DaNiElA_8352 a răspuns:

Ti am dat ce am avut si eu
mai mult nu stiu
sper sa iti foloseasca
:X:X:X::X:X