| Florin384 a întrebat:

Va rog sa nu radeti dar sunt rarait si am vocea cred eu ca subtire pentru varsta mea (14 ani) iar din clasa a VII-a am inceput sa fiu balbait, nu stiu exact cauza. Efectiv trebuie sa imi ingros vocea pentru a fi inteles cat de cat. Chestia asta incepe sa devina enervanta pentru ca imi este frica sa citesc de fata cu toata clasa sau in public. Precizez ca sunt si timid. Nu as vrea mesaje de incurajare pentru ca nu m-ar ajuta cu nimic.

3 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Citește ceva cărți de psihanaliza, o să rămâi surprins din ce ți se poate trage balbaiala. Fă-i exerciții de dicție, îți vor da încredere în tine. Raraitii sunt simpatici, chiar dacă lumea râde de ei, rade că sunt simpatici. Trebuie să îți depășești fricile și să nu mai dai atâta importantă părerilor altora, că nu te ajută la nimic. Fiecare are defecte, dar preferă să le scoată pe ale altuia în evidență ca să distragă atenția de la ale lui. Mergi la controale de specialitate, te vor ajuta.

| Donsavas a răspuns:

Ce ai tu este anxietate socială, nu timiditate. Aia nu persistă. Cu anxiolitice de la medic, iti vei putea stăpâni emotiile. Consulta un psihiatru pentru copii! Vocea oricum se va mai ingrosa cu timpul

| Trustmotorcy a răspuns:

E vocea ta, se va schimba mult pe parcurs cât vei mai crește. Practică vorbitul în public, înfruntă-ți temerea și așa vei trece peste ea.

Nu avem de ce să râdem, dacă te ajută, vorbim pe Discord să vezi că nu-i totul așa grav.