| TheGamer123 a întrebat:

Vreau ca la aceasta problema sa-mi raspunda oamenii maturi care ma pot ajuta. Sunt clasa a opta, invat pentru examen... dar am o problema... as vrea si eu sa ma joc pe calculator. parintii nu imi dau aceasta oportunitate pe motiv ca este clasa a opta si ca trebuie sa invat. Nu sunt un elev eminent dar nu sunt nici balega. invat exact cum ar trebui. Nu am acea motivatie... tin neaparat sa ma joc si eu pe PC. Cand am cumparat acel pc, am pus bani toti, eu am pus 1000 de lei adica jumate din suma. Acei bani au fost stransi de mine, din munca proprie - am spalat casa in lung si in lat ca sa imi dea mama 3 lei. Cu chiu cu vai am strans acei 1100 lei si am cumparat toti acel PC. Mi-au pus parola la PC sa nu il pot accesa. Deci efectiv inntru de pe telefon in steam si imi vad toti colegii de clasa cum joaca csgo si ma apuca plansul, jur. Vreau si eu sa imi conving parintii altfel o sa iau calculatorul, il sparg, si chit ca ma da afara din casa imi bag ceva in el... dau funda.

Răspuns Câştigător
| ToKen a răspuns:

Zi-le direct ca te frustreaza masurile lor. Ca nu te motiveaza in niciun fel fapul ca iti ingradesc libertatea. Ca ai nevoie de un mijloc prin care sa te recreezi dupa ce iti storci creierii cu materiile. Ca daca te lasa la pc, asta nu iti va scadea performantele scolare..si tot asa. Desigur, ai putea s-o dai altfel:"Bucurati-va ca imi place sa stau la pc, si nu prin baruri", chestii de genul. Umbla la latura emotionala, fa-i sa se simta vinovati, manipuleaza-i. Functioneaza, chiar daca nu o sa-ti arate imediat.

Pricep ca te deranjeaza rau faptul' ca n-ai acces la pc momentan, da' nu-l sparge ca mi se rupe sufletu'..mai ales ca te-ai miscat pentru banii aia.

Nuj, zic si eu.

Seara geniala!

| ToKen a răspuns (pentru ToKen):

VA* scadea. Greu cu gramaticu'

5 răspunsuri:
| Alexandru_Grigoraş_1980 a răspuns:

Uau... Chiar ai muncit pentru acel calculator... Mna, singurul lucru care poti face sa intrii in el este sa reinstalezi windowsul. Macar roaga-ti parintii sa te lase doar duminica, macar duminica sa te lese. Sincer, meriti si un 20% de libertate si de recreere, nu doar sa tocesti si sa inveti ca un robot.

| Arya22 a răspuns:

Eu sunt a 9-a acum. Părinții mei nu m-au stresat anul trecut cu examenul deloc având în vedere că nu stăteam cu ei. Crede-mă, e mai bine. Adică e bine să înveți, însă nu poți întruna să faci argumentări la română sau variante la matematică pentru că e frustrant. E bine să te mai lase să te relaxezi. Mai rău fac dacă te presează, pentru că atunci renunți și tu la voința aia de a avea note mari în examen pentru că îți dau impresia că iei notele pentru ei și nu pentru tine. Așa mi se întâmplă mie, cel puțin. Eu am luat note bune în examene și nu am fost presată să învăț. Părinții mi-au spus că o fac pentru viitorul meu și asta mi-a dat voința necesară de a învăța totuși pentru examene, deși părinții nu erau lângă mine și nu avea cine să ma împingă de la spate.

Evident, nici să stai mult la PC nu-i bine, însă având în vedere că ai muncit pentru el e nedrept să nu te lase măcar puțin să iei mici pauze de la învățat. Explică-le și lor, poate vor înțelege.

| TheGamer123 explică:

As putea dar pe el se mai uita si tatal meu si cred ca s-ar prinde...

| TheGamer123 explică:

Ok, am inteles pareriile voastre. O sa incerc sa fac asa cum a zis ToKen, iar daca nici asa nu functioneaza, desfac carcasa frumos, scot piesele si dau cu ciocanul in ele pana le fac praf si apoi le dau sa traga pe nas, bagami-as ceva in natia lor si ma pis pe ei de bani, ca la 18 ani plec de acasa si îi las cu ochii in soare, ca si cum nu ar fi avut copil