| qwerty1234 a întrebat:

Salut, vreau sa incep sa merg la sala insa am cateva nelamuriri si sper ca cineva care lucreaza in domeniu sa ma poata ajuta. Am 16 ani, 1.73-1.76 inaltime si aproximativ 72 de kg. 1. Exista vreun risc sa ma opresc din crestere(in inaltime) daca merg la sala, stiu ca doar daca fac exercitii care solicita coloana ma opresc din crestere insa daca nu fac astfel de exercitii este vreun risc? 2. Stiu ca ar trebui sa am o alimentatie bine pusa la punct insa nu traiesc in "luxul" de a manca doar ce ar trebui si mai sunt nevoit sa mananc mancaruri care nu sunt indicate, de ex.: carne de porc, prajeli(nu de fastfood ci prajeli normale, facute in casa de mama, carne de porc, de pui prajita), daca mananc astfel de mancaruri afecteaza mult antrenamentul? trebuie sa mentionez ca evit pe cat posibil sa beau bauturi acidulate si dulciurile.

3 răspunsuri:
| Diavolulestefemeie a răspuns:

Hei ^_^,
Pai nu-s experta in domeniul asta.dar pot sa te lamuresc, daca mergi la sala si faci exerciti care solicita coloana asta nu inseamna ca te opresti din crescut in inaltime raised eyebrows poti sta linistit in privinta asta, si despre mancare pai incearca sa consumi salate, fructe..ca totusi e vara si nu cred ca vara se mananca gras :3 tongue
Sper ca te-am ajutat. Cius love struck

| Marwell a răspuns:

Eu la varsta de 20 ani am crescut inca 5 cm facand exercitiile de aici + e usor de urmat pentru ca are si video :
http://wp.me/P3hgwB-23

| Marwell a răspuns (pentru Marwell):

Si sala te ajuta sa cresti pentru ca iti da hormon de crestere, eu cu tot cu sala am crescut