| alexhandsport a întrebat:

Salut happy!
Vreau sa ma ajuta-ti cu sfaturi, ce credeti, sunt nebun?
Visul meu este sa devin medic, dar dupa ce termin liceul vreau sa plec in SUA sa ajung la Johns Hopkins University, la facultatea de medicina. intelegeti ca este printre cele mai bune universitati de medicina din lume? Ce sanse am ca eu elev bistritean, olimpic la chimie si biologie, doar la nivel de olimpiada judeteana, sa ajung la Hopkins? Visez prea departe, vreau sa ma trezeasca cineva sau sa imi explice daca un elev simplu poate ajunge in USA la facultatea de medicina? dau funda. happy

19 răspunsuri:
| elizasedai a răspuns:

Sa inteleg ca tu abia ai ajuns la liceu. Pai..gandurile astea se mai si schimba intre timp, cunosti lucruri noi, si nu ramane la fel. Dar daca chiar esti dispus si crezi ca ii poti face fata, atunci da, e foarte posibil sa ajungi departe. Spor la invatat happy

| alexhandsport explică (pentru elizasedai):

Acum trec pe clasa a 10a big grin si sunt 10000000000 % hotarat ca vreau medicina... dar ma gandesc ca la usa la universitati sunt admisi numai olimpici internationali si ca nu as putea sa ma ridic la nivelul lor. Dar sunt dispus sa muncesc mult de tot, doar ca nu vreau sa o fac in zadar.

| Mikhtarian a răspuns:

Daca tu nu crezi in tine? Cine vrei?
Ai nevoie de ceva calitati,doar toata lumea are calitati,doar ca trebuie sa si le scoata la lumina singur.
Ai nevoie de seriozitate,rabdare si pasiune.
De fiecare data sa-ti doresti mai mult,poate nu o sa ajungi pana acolo, dar daca ajungi un medic care isi face munca cu inima, esti cu adevarat OM.
Munca, munca si candva vei fi cineva cu adevarat, doar prin munca vei primi rasplata.

| alexhandsport explică (pentru Mikhtarian):

Crede-ma ca sunt dispus sa muncesc chiar de acum de pe clasa a 10-a sunt dispus sa muncesc pentru a incerca sa imi implinesc visul; doar ca ma gandesc la lucrul care ne pune probleme-banii. Cine o sa imi plateasca universitatea daca voi intra, pentru ca eu sunt orfan de la 11 luni si mama ma creste greu, dar bine. Si faptul ca nu am tata ma demoralizeaza si pot zice ca e un impediment.

| elizasedai a răspuns (pentru alexhandsport):

Neplacuta situatia ta, si e bine ca inveti mult dat fiind circumstantele. Sunt burse care te vor putea ajuta, incearca sa cauti pe internet companii care se ocupa cu anunturi pentru viitorii studenti, iti spun tot ce ai nevoie, mai ales pentru a intra la acea universitate.

| alexhandsport explică (pentru elizasedai):

Da este neplacuta, asa a vrut Dumnezeu sa fie. Dupa parerea ta, crezi ca un student roman de la Cluj de la medicina poate fi mai bun decat macar un student de la Hopkins care e a 2a universitate de medicin din lume, iar UMF Cluj este cea mai buna din Europa de Est?

| elizasedai a răspuns (pentru alexhandsport):

Da happy Pentru ca romanii invata si se straduie, o parte din ei o fac. In alte tari e vorba doar de bani, si ei accepta studenti din alte tari, gen Romania, in universitatile lor ca apoi sa munceasca pentru ei, caci ei nu au pe cine sa puna.

| alexhandsport explică (pentru elizasedai):

Ai in mare parte dreptate. Totusi eu zic ca pana la nivel de facultate Romania are cea mai buna si grea scoala din lume; deja la facultte se face diferenta intre noi si ei.

| elizasedai a răspuns (pentru alexhandsport):

Tocmai asta e diferenta, dar problema e ca Romania nu e foarte cunoscuta, nici ca tara, nici ca nivelul nostru de cunostinte, ceea ce e foarte trist sad. Insa, daca ajungi in USA, MB, esti cel mai bun, dupa ei, dar nu conteaza cu ceea ce ai plecat de acolo si cum lucrezi la locul de munca. Ceea ce nu merita deloc daca e sa ne uitam din acest unghi.

| Mikhtarian a răspuns (pentru alexhandsport):

Nici eu n-am tata de la 2 ani,dar pentru mama mea,care munceste pentru mine,sunt gata sa mor incercand sa traim mai bine.
Din contra,arata-i, ca propriul sau fiu a ajuns cineva, cea mai mare durere o sa fie pentru el.
Munceste pentru tine, pentru mama ta, crezi in tine ma!

| alexhandsport explică (pentru Mikhtarian):

Nu sunt suparat pe tatal meu ca a murit, doar ca asa ma simt mai dezavaantajat decat studentii care au tata si/sau mama medici, ei fiind copii de medici. O sa muncresc pentru mine si mama, si o sa invat sa castig bani si o sa ii daruiesc mamei cea mai frumoasa batranete pe care o poate avea, si tot nu este destul sa i rasplatesc pentru cate a facut pentru mine. Poate faptul ca intr-o zi fiul ei va deveni chirurg cardiolog o va multumi mai mult decat orice? nu?

| Mikhtarian a răspuns (pentru alexhandsport):

Fa-o in memoria lui,si in munca mamei tale.
Da,cam asa este,dar si ce?
Nu toti se nasc asa,si cei care vin oameni simpli sunt apreciati pentru ceea ce sunt,caci au caracter,nu fite.
Niciun cadou nu este indeajuns pentru a te revansa fata de mama ta,dar iubirea si respectul este tot ce isi doreste o mama.
O mama este mandra de fiul sau si la cea mai mica apreciere,o nota ceva, dar armite sa ajunga cardiolog.
De ce sa renunti la ceva, daca stii ca ai toate sansele, si calitatile?
Problema cu banii, da aici ..Vezi cum faci, gandeste-te bine.

| alexhandsport explică (pentru Mikhtarian):

Poi am un unchi care mi-a promis ca daca vreau sa fac medicina la Cluj imi plateste el orice cheltuila in toti cei 6 ani; mentionez ca el are numeroase afaceri si este un om cu afaceri in Austria Germania. Dumnezeu le randuieste pe toate asa zic eu, am dreptate? Eu nu o sa renunt niciodata la visul meu indiferent ca trebuie sa renunt la adolescenta... si dupa aceea poate si la familie intr-o masura.

| Mikhtarian a răspuns (pentru alexhandsport):

Are grija Dumnezeu de toate, credinta puternica, de asta-i nevoie.
Si de familie o sa ai timp, e munca multa.

| cllaudDia a răspuns:

Atat timp cat continui sa inveti cat mai mult, ai vointa si persisti in ceea ce faci, normal ca poti ajunge unde doresti. Totul depinde sa te tii de invat pentru ca este foarte greu, dar daca treci peste aceste obstacole o sa ajungi si in SUA. Bafta si nu renunta!

| alexhandsport explică (pentru cllaudDia):

Ceva imi spune ca sunt prea visator, si ca nu voi avea niciodata sansa sa ajung atat de sus. Nu stiu, dar tot in acelasi timp as fi cpabil sa invat zi de zi ora de ora inca 4 ani pana termin a 12a ca sa imi indeplinesc visul happy

| cllaudDia a răspuns:

Nu trebuie sa te iei dupa chestii gen ca unu din Cluj poate fi sau nu mai bun decat un student din Sua. Totul difera de la persoana la persoana, iar tu daca chiar iti doresti din toata inima acest lucru si lupti pentru el, ai putea ajunge printre cei mai buni.

| alexhandsport explică (pentru cllaudDia):

Pai nu stiu ce sa zic, dar la Cluj nu imi pun probleme asa de mari ca nu voi intra ( nu vreau sa fiu prea sigur pe mine ), dar ma gandesc daca voi putea avea sansa sa devin un chirurg cardiolog la fel de bun ca un chirurg cardiolog american. eu zic ca daca o fac cu pasiune am sansa sa ajung un chirurg de renume international; nu?

| cllaudDia a răspuns (pentru alexhandsport):

Normal happy