| misu2315 a întrebat:

Vreau sa ma inscriu la o facultate (Univ. Tehnica din Cluj), fara concurs de admitere (concurs de dosare), ci pe baza diplomei unei olimpiade la care am participat. Intrebarea este daca se poate sa nu fiu admis la facultate? Diplomele se califica in criteriile de admitere fara concurs, dar cererea de inscriere trebuie sa fie aprobata de conducere. Ati auzit de cazuri in care sa nu fie admisa cererea? vreau sa stiu sigur.

Răspuns Câştigător
| Catrice a răspuns:

Depinde dacă ei iau în considerare olimpiada. Pe unele site-uri sunt specificate olimpiadele 'specifice' facultății, adică cele la care contează premiul (locul I și II, parca am văzut undeva ca și locul II s-ar lua in considerare).

| misu2315 explică (pentru Catrice):

La facultatea la care optez, exista o optiune de admitere fara concurs, si se specifica ca daca ai primit distinctii precum premiul 1, 2, 3, mentiune sau premii speciale la olimpiade, poti fi admis fara concurs, dar nu stiu cat de sigur e, daca sunt admis cu nota 10 sau e in limita locurilor disponibile. Eu am 2 mentiuni si un premiu special la olimpiada nationala.

| Catrice a răspuns (pentru misu2315):

Dar acolo nu e menționată o olimpiada anume?!
Mi se pare normal sa fie în limita locurilor. Nu știu sigur dacă strict cu media 10.
Ce, mai bine dai un telefon la secretariat sau mergi personal și o sa te lămurești. Ei își cunosc regulile.