| anonim_4396 a întrebat:

Vreau să scriu o poveste pe Wattpad. Mă puteți ajuta cu niște nume? Să nu apară în alte povești.

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Ca am si citit noi toate povestile de pe wattpad sa stim ca nu apar :))) foloseste si tu nume mai rare nu alea americane/englezesti
https://www.copilul.ro/nume-fete/
https://www.copilul.ro/nume-baieti/

| Adry05 a răspuns (pentru Adry05):

Sau inventeaza tu nume, de la unul clasic ii schimbi inceputul/sfarsitul si faci alte nume. Gen de la Abigail faci Abidail sau asa ceva

3 răspunsuri:
| wolfves a răspuns:

Nu prea putem sa te ajutam daca nu stim despre ce e povestea.
Intai trebuie sa stii despre ce e vorba si cam ce curs va urma (in mare). E de dragoste, aventura, fantezie, mister? Poate mai multe genuri amestecate.
Numele cartii poate fi : numele unui personaj/a mai multor personaje, numele unui loc important din carte, numele unei flori/animal (de exemplu Fluturele de la miezul noptii; dar trebuie sa aiba si sens, adica in poveste sa apara acel fluture), numele unui timp (La rasarit etc.).
Pot fi si combinari din cele mentionate mai sus, chiar si abrevieri daca vrei. Sa reprezinte cartea in mare sau doar o parte din ea (adica o idee, dar importanta).
Niste idei de nume pornind de la un cuvant : Viata (mea, noastra, Emmei, ca vrajitoare, unei adolescente, e grea, renaste, la rasarit, roz, etc.).
Am spus niste nume doar asa, dar normal ca trebuie sa alegi unul care sa caracterizeze povestea. Nu uita ca numele ii da indicii cititorului despre ce va urma sa citeasca si creeaza si un orizont de asteptare.

| anonim_4396 explică (pentru wolfves):

Povestea se numește "Asupritorii" și este SF spre fantezie. Este vorba despre niște ființe care ajung în universul nostru printr-un portal și inrobesc omenirea.