| fluturas a întrebat:

vreau sa va intreb daca sunt printre voi persoane care sufera de scolioza dorsala?
eu port corset de aproximativ doi ani sad si inca nu am reusit sa ma obisnuiesc cu ideea ca am scolioza, mai ales cand am aflat ca este posibil sa port corsetul pana la 18 ani, cand vad alti copii cum alearga si mai ales in perioada aceasta cand este vreme frumoasa si cald, unele fete au posibilitatea sa poarte ce haine vor si le sta foarte bine happy, iar eu ca am corsetul arata foarte urat un tricou mulat sau decoltat pe mine big grin, stiu ca mai sunt multi copii care au corset, dar pentru mine parca e prea mult crying
parca nici parintii nu ma pot intelege sad si daca stau 5 minute fara el mama incepe sa ma certe si imi spune ca nu-mi pasa si nu vreau sa ma fac bine sad desi habar nu are cat de mult sufar si cat imi doresc sa nu mai fie nevoie sa port corsetul sad, imi pare bine ca deocamdata nu am avut probleme cu prietenii si nimeni nu m-a respins din aceasta cauza big grin, desi arat mult mai grasa cu corsetul crying, imi pare rau daca v-am plictisit, dar chiar am simtit nevoia sa ma descarc big grin as avea nevoie de niste sfaturi cum sa trec mai usor peste si cum pot scapa de caldura care mi-o provoaca corsetul big grin si ce stiti despre inot confused? oare chiar este folositor confused? medicul mi-a recomdandat, dar tocmai am citit intr-o carte ca multi copii au fost dezamagiti cand dupa multi ani de inot au observat ca boala mai tare s-a agravat decat sa se corecteze... crying multumesc mult kiss

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am aceasta problema.Inca nu am ajuns la corset, momentan fac niste exercitii la spitalul "Emilia Ilsa" la kinoterapie.Nu trebuie sa-ti fie rusine, e spre binele tau, gandeste-te ca daca nu vei purta acel corset starea ta se va agrava si poti ajunge si la operatii... dar nu ai precizat daca faci si exercitii speciale (kineoterapie)pentru ca medicul meu mi-a zis ca, chiar daca voi ajunge sa port corset voi fi nevoita sa fac si exercitii...Capul sus pentru ca este spre binele tau!:*

5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Gimnastica medicala pentru spate este indispensabila pentru sanatatea coloanei. Fiica mea are 10 ani si inceput de cifo-scolioza, face zilnic kinetoterapie acasa, o ora pe zi, din septembrie anul trecut.De abia luna trecuta medicul de re cuperare s-a declarat multumit de efecte si i-a recomandat sa nu se lase pe tanjala si sa-si continue exercitiile zilnic.Nu ai precizat daca faci exercitii pentru spate, daca nu faci sa stii ca nu vei rezolva mare lucru doar purtand corset. Poti sa faci si inot dar in colaborare cu exercitiile zilnice.

| roxyrocks a răspuns:

Da. mi id. ul tau pe privat sa. ti spun mai multe despre asta(adica ce stiu)(matusa mea a avut scolioza)si poate pot sa te linistesc putin:X:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am aceasta problema.Inca nu am ajuns la corset, momentan fac niste exercitii la spitalul "Emilia Ilsa" la kinoterapie.Nu trebuie sa-ti fie rusine, e spre binele tau, gandeste-te ca daca nu vei purta acel corset starea ta se va agrava si poti ajunge si la operatii... dar nu ai precizat daca faci si exercitii speciale (kineoterapie)pentru ca medicul meu mi-a zis ca, chiar daca voi ajunge sa port corset voi fi nevoita sa fac si exercitii...Capul sus pentru ca este spre binele tau!:*app e bine sa faci inot, asta mi-a recomandat si medicul meu, dar ar fi bine sa te duci la medicul care te-a consultat la spate sa-ti recomande el o sala de inot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietena mea cea mai buna, are... dar trebuie sa faci exercitii medicale pana la 18 ani de 3 ori pe saptamana, sau corsetul big grin sad

Răspuns utilizator avertizat