| Rafael687 a întrebat:

Vreau să vorbesc cu o fata, sunt putin timid, ea nu ma cunoaște și aș vrea să ii dau mesaj.
După ce sa ii zic "Buna!", "Ce faci?" ea poate îmi răspunde dupa ce sa ii zic?
Puteti sa imi dati un exemplu?

Răspuns Apreciat de Editori
| OldSoul a răspuns:

Nu ii zici nici "buna", si nu ii zici nici "ce faci?".

Uita-te pe profilul ei si vezi ce observi.
Vezi ce-i place, vezi pe unde-si petrece timpul, iar daca poti, vezi ce aspiratii are.

Sunt multe variante sa incepi o conversatie, ideea e ca nu trebuie sa o faci cu "Buna" "Ce faci?" e cel mai prost, mai banal, si mai comun mod in care poti incepe dezastruos o conversatie.
Nu transmite nimic despre tine, e banala, e plictisitoare, si mai mult de atat e previzibila.
"Buna, ce faci?"
-Bine, tu?
Bine.
Aici fie te impotmolesti, fie spui ceva gen "Imi placi, vrei sa ne cunoastem" caz in care ea o sa te refuze, deoarece nu stie mai nimic despre tine, esti un strain, exact ca ceilalti 9 tipi care i-au dat mesaj in aceeasi zi.

Asadar, daca vrei sa ii dai un mesaj, incearca sa nu fii asa de banal, incearca pe cat posibil sa te legi de un aspect, sa folosesti o presupunere, sa fii interesant si jucaus, nu unul din ceilalti tipi banali cu care are de aface.

Da-i un mesaj leaga-te de un aspect evident la ea pe profil, foloseste o presupunere.
Sunt multe variante, si, desi poate unele pot parea mult mai rele decat un "Buna, ce faci?" se pot dovedi a fi mult mai de succes.

Si desigur, o alta mare greseala pe care o poti face, e sa-i faci un compliment, la fel ca "Buna, ce faci?" nu duce mai nicaieri, o sa-ti zica multumesc, apoi, te impotmolesti iar.

Cand incepi o conversatie, trebuie sa te asiguri ca, conversatia respectiva poate decurge lejer.
De asta e indicat sa incepi cu ceva ce are legatura cu ea.
Va fi familiarizata cu subiectul, iar asta reprezinta un avantaj.

Iar pentru a nu ma mai repeta, iti recomand sa citesti raspunsul meu din cadrul altei intrebari, acolo am aprofundat mult mai mult subiectul si-ti va fi de ajutor.
https://www.tpu.ro/......cu-fetele/

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Scrie-i si daca iti raspunde, inseamna ca primul pas l-ai facut.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Spune-i de ce vrei să vorbești cu ea.

| Plato a răspuns:

Sa inteleg ca nu aveti absolut nimic in comun?

| Raven a răspuns:

Dacă n-o cunoști și nu te cunoaște, s-ar putea nici măcar să nu-ți răspundă la mesaj. Dacă ai fi cunoscut-o cât de cât și știai ce pasiuni are, ai fi putut porni o discuție legată de subiectul respectiv. Dacă îi place să citească o poți întreba ce carte ți-ar recomanda, la fel dacă e vorba de filme/seriale.

| Rafael687 explică (pentru Raven):

O intrat asa brusc?
După ce o salut, o intreb ce face
Ii zic ce cărți ii plac?
Sau ii zic as vrea sa ne cunoastem?
Imi este sa nu ma fac de ras

| Rafael687 explică (pentru Plato):

Nu, nu am vorbit niciodată, am văzut o acum cateva saptamani si mi-a atras atenția
După ce ii zic Buna. ce faci, ce ii zic "vreau să ne cunoastem mai bine" si astept un raspuns de la ea?

| Plato a răspuns (pentru Rafael687):

Da, normal, zi-i direct.
Daca te refuza nu e nicio problemă.

| Raven a răspuns (pentru Rafael687):

Deci nu vă cunoașteți nici măcar din vedere? Nu sunteți nici măcar colegi de liceu? E complicat, sunt fete care nu stau de vorbă cu necunoscuții, nici măcar dacă ar fi Douglas Booth. Te rog să mă crezi, când un necunoscut încearcă să intre cu tot dinadinsul într-o discuție cu o tipă, dă impresia de hărțuitor ori disperat, nu cred că ai șanse. Ar trebui să încerci să faceți cunoștință pe viu mai întâi.