| x2gk9r a întrebat:

Salut! Vreau un sfat va rog frumos din suflet...
De ceva timp aproape un an am vorbit cu o fata totul ok iar prin ianuarie sau februarie am inceput sa tinem unul la altul chair daca nu ne-am vazut deloc.iar de ceva timp am observat ca ma ignora si am zis ca nu pot sa obliga fata daca nu vrea. Iar astazi la scoala un coleg de al meu mi-a zis ca o stie pe fata asta ca a vorbit cu ea acum 2 luni mi-a zis ca doar au vorbit si ia trimis poze cu ea frumoasa.iar o colega de a mea i-a spus sa ii scrie sa o incerce sa vada daca raspunde la altii si ce crezi ia raspuns lui totul bine si frumos iar cand a intrebat-o daca vrea sa se vada cu ea ea l-a injurat si dupa si el la fel si i-a dat block colegul meu... mi-a zis colegele mele ca daca tinea la mine nu raspunde la altii etc si mna... dupa au inceput colegele mele sa zica ca cica "colegul meu a fost cu ea " si etc.Doar asa in gluma sa ma enervez eu.
Oare vor uita aceasta intamplare dupa 2 saptamani?
Miau zis colegele mele ca nu are rost sa sufar dupa ea ca sunt mai multe in lume...doar ca ma simt aiurea cand zice ele " ca vai ca aia o vorbit cu colegu meu acum 2 luni"
Vreau un sfat va rog din sufletul meu simt ca cedez...(

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Relatia asta a este doar una de plictiseala si amuzament, fiind imposibil sa o numesti "relatie" ori sa spui ca ti la cineva, pe care nu l-ai intalnit niciodata.

Asa ceva se intampla zilnic cu zeci si sute de copii, care vorbesc in acelasi timp cu mai multi online si cand se plictisesc ajung sa ignore mesajele.

Pentru atata lucru nu se supara nimeni, ca toti stiu ca astea sunt relatii ireale si pierdere inutila de vreme.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sfat? nu te complica cu chestii online. nu functioneaza si nu tin

| CleanHeart a răspuns:

Inca ești copilus
Prinde un sfat și nu îl scapa' pune.ti visele pe primul loc și atunci când crezi că poți face diferența dintre o fata de calitate și una rea, alege.o pe aia buna dar pentru asta trebuie sa fii și tu bun, bafta!

| aimullah123 a răspuns:

Salut!
Inteleg suferinta prin care treci.
Ma gandesc ca esti foarte tanar si abia incepi sa ai tangente cu dragostea. Uneori, din pacate, cand iubim putem ajunge sa suferim foarte mult. Pana o sa inveti mai multe despre iubire, despre cum cuceresti o fata, despre cum sa faci alegerea corecta, despre cum e sa pierzi pe cineva etc., o sa treci pri foarte multe lucruri. E normal sa se intample asa. Natura te pregateste pentru relatiile serioase la viata de adult, cand probabil o sa ai un copil. Atunci va fi nevoie sa ai experienta sa ai foarte multa responsabilitate, sa stii sa iti pastrezi in continuare relatia etc.
Deci, ceea ce vreau sa spun este ca vei simti atat dragostea cat si suferinta de mai multe ori si trebuie sa intelegi ca este normal sa fie asa.
Despre relatiile la varsta ta nu ar fi foarte multe de spus. Cel mai probabil nici fetele de varsta cu tine nu stiu prea multe despre relatii. Si ele invata la randul lor si e posibil sa iti provoace tie suferinta.
Deci, la varsta ta nu trebuie sa te atasezi extraordinar de mult de cineva. Dar cu toate astea esti om si fie ca vrei, fie ca nu, te poti atasa mai mult decat ti-ai dori, de o persoana nepotrivita.
Trebuie sa inveti ce inseamna pentru tine persoana potrivita. Pentru asta este nevoie sa te cunosti pe tine foarte bine.
Despre relatiile astea pe net, ce pot spune este ca nu sunt relatii.
Sunt mai mult o joaca da vrei sau un experiment.
Nu e nimic sigur. Trebuie sa te axezi pe un atasament real, sanatos. Pe internet e ca si cum te indragostesti de un robot. Si nici macar nu o poti numi dragoste.
Uita-te pe la tine prin scoala sau prin societate in general. Vezi ce fata iti place ( cu siguranta gasesti, uita-te la 10 fete random de pe strada si gandeste-te cate iti plac din 10) si invata cum sa abordezi o fata, cum sa vorbesti cu ea. Imbratiseaza si tu pe cineva. Abia apoi dupa ce s-a creat o conexiune puteti sa vorbiti si pe internet dar iti recomand sa te axezi mai mult pe vorbitul in viata reala. Nu poti cuceri pe cineva pe internet.
Las-o pe fata aia de care zici tu sa se joace linistita pe internet sa vorbeasca cu oricine. Ca pana la urma doar vorbesc si nu se intampla nimic. Si chiar daca s-ar intampla tu nu ai nimic de pierdut. Tu fii baiat destept si axeaza-te pe viata reala!winking
Cu suferinta te poti confrunta si mai tarziu in viata. Oamenii decid cateodata sa se desparta. Viata lor nu se opreste acolo. Trebuie sa mearga mai departe. Ok suferi, plangi dar pe urma te ridici si iti vezi de drum. Asa este in viata.

| x2gk9r explică (pentru aimullah123):

Mersi frumos de sfat chiar m-a ajutat dar nu stiu ce sa fac daca ceilalti zic altceva de ex " aha ala a fost cu ea ala ...etc

| aimullah123 a răspuns (pentru x2gk9r):

Barfa este una dintre nevoile noaste psihologice. Nu poti scapa de ea.
De regula femeile barfesc mai mult dar am intalnit si barbati care barfesc cat 10 femei la un loc laughing
Unii oameni fac scandal cand aud ca sunt barfiti, altii nu acorda importanta. Oamenii reactioneaza diferit.
Si pe mine ma afecteaza daca aud ca cineva ma barfeste.
Eu zic ca e simplu. Ca oameni sa nu mai zica nimic despre tine, trebuie sa nu mai stie nimic despre tinewinking Ce vorbesti pe internet ramane scris si poate fi folosit impotriva ta. Alta e situatia cand vorbesti cu o fata in viata reala fara sa stie nimeni. Daca se aude ceva poti sa negi, sa spui ca nu e adevarat. Nu mai exista doveziwinking
Fii si tu mai secretos. Nu mai discuta cu nimeni probleme personale. N-ai idee cat de repede circula informatiile. Multi pe care ii vei considera prieteni te vor trada de-a lungul vietiiwinking dar aste sunt lectii pe care le inveti mai tarziu.

| x2gk9r explică (pentru aimullah123):

Un sfat te rog, ce sa fac sa nu mai zica nimic?

| aimullah123 a răspuns (pentru x2gk9r):

Cam ce varsta au persoanele care te barfesc?

| x2gk9r explică (pentru aimullah123):

Nu ma barfesc doar ca rad mna..si sora ei cand era in situatie de genu facea asa cu ea si ea zambea...astazi au venit si m-au luat in brate etc...dar cateodata zice da de aia de balena aia te necajesti ca te-o inselat.desi colegu meu o vb acum 2 luni cu ea si eu dat block!
Un sfat va rog
Am 16 ani!

| x2gk9r explică (pentru x2gk9r):

Au 16 ani**

| aimullah123 a răspuns (pentru x2gk9r):

Ai putea sa discuti cu fiecare in parte (nu cu toti odata) si sa ii spui ca te deranjeaza ca se amuza pe seama ta, cum te face sa te simti, cum te face sa gandesti si ca ti-ai dori sa nu se mai amuze pe seama ta. Ar fi putut fi si el in situatia ta.
Asta ar fi o modalitate de a-i comunica direct, in mod asertiv, fara agresivitate ce te deranjeaza.
Daca tot continua, exista evident si alte metode dar nu stiu daca are rost sa te complici cu ei.
Spre exemplu ai putea sa ii oferi orice recompensa negativa (cu conditia ca recompensa sa vina imediat, nu dupa cateva minute sau ore) in momentul in care rada de tine. Asta il va face sa nu repete acel comportament. Si poate e nevoie sa ii oferi cate o recompensa negativa de fiecare data cand rade de tine. O recompensa negativa ar insemna orice l-ar putea descuraja, l-ar speria etc. Ceva neplacut pentru el.
Eu zic ca mai bine ar fi sa inveti sa accepti ca unii oameni te pot si barfi decat sa te stresezi prea mult cu ei din cauza asta.

| x2gk9r explică (pentru aimullah123):

Mersi frumos de sfat chiar m-a ajutat, dar am cedat rau...(

| aimullah123 a răspuns (pentru x2gk9r):

Te inteleg. Uite, ai putea sa te implici in activitati care ti-ar putea distrage atentia de la asta. Gasesti tu ceva. Poate vrei sa te apuci de un sport pe care nu l-ai mai practicatwinking

| x2gk9r explică (pentru aimullah123):

Mersi de sfaturi apreciez gestul...dar sunt distrus phsic cat si fizic...

| aimullah123 a răspuns (pentru x2gk9r):

Atunci ia-ti o pauzawinking

| AdioTPU a răspuns:

Ești sigur că ea ținea la tine? Cel mai probabil ai proiectat aceasta atracția a ta pentru ea, crezând că și ea simte la fel. Daca te-a ignorat înseamnă că ori nu este interesată de tine ori a fost vreun gest care a deranjat-o și tu nu ți-ai dat seama. Așa este. Sunt multe alte fete disponibile și serioase cu care poți încerca să ai ai o amiciție, lumea nu se oprește doar la una.

| x2gk9r explică (pentru AdioTPU):

Stiu dar vreau un sfat la ce am zis eu mai jos.

| Fonk a răspuns:

Fata e miștocară, si colegele la fel, băiatul mare agățător n-are ce face si iese la agățat. Pe scurt adunătură de prosti. Cautăți alta vere, de inchis gura de a spune ca aia o fost si al colegului tau n-ai cum. Spor la agătat sau poate o convingi sa va ff.