| Ionuț1991Andrei a întrebat:

Salutare. Am 14 ani si de 2-3 ani am o problemă! Nu imi place sa ies afara, de fapt nu am prieteni. Am asa o teama nu stiu, o frica. Sunt timid, nu am pic de tupeu. La scoala stau in banca, nu ies in pauza. Ce sa fac sa am mai mult tupeu sa imi fac prieteni ceva? Sa merg la un psiholog? Ce sa fac?
Cand incerc sa comunic cu cineva nu am tupeu sa ma bag in subiect sau mi-e frica sa socializez. Nu stiu. Astept un raspuns.

Răspuns Câştigător
| MihaiV01 a răspuns:

Probabil e o teamă sau in cel mai rau caz o trauma din trecut
Mai pe scurt esti antisocial, cel mai bine ar fi daca ai face o vizita la psiholog ti-ar putea spune mai multe decât mine si oricine altcineva
Dar totuși ținând cont de faptul ca ești baiat ar trebui sa fii mai curajos si sa ni iti fie teama de asemenea lucruri
Crede-ma o vizita la psiholog te va mai aduce putin cu picioarele pe pământ, iar daca nu vrei asigura-te de faptul ca pe viitor se va agrava si nu o sa poti face prea multe
Mult succes frate, fii optimist o sa treci peste trebuie doar sa ai încredere în tine si sa fii curajos

Răspuns Apreciat de Editori
| pixeltinker a răspuns:

Trebuie sa faci pasul asta și sa încerci sa socializezi cu cât mai multe persoane, doar asa poți scăpa de lucrul asta. Nu ai nevoie de un psiholog neapărat, dacă ai pe cineva din familia ta pe care îl consideri mai apropiat stai de vorba cu el/ea și vezi ce părere are, poate te ajuta sa treci peste chestia asta cu câteva sfaturi, ma gândesc ca ar fi cel mai indicat dacă nu dorești sa discuti cu o persoana străină. Toate cele bune!winking

4 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Salut! Este bun si un psiholog sau comunica cu parintii, este gratis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate e fobie socială. Întreabă un psiholog specializat.

| Byb2001 a răspuns:

Si eu eram așa cand dar mi s-a zis ca in viața nu este bine sa fi așa, comunică cat mai mult cu ceilalți fa ți prieteni încearcă cand vorbești cu cineva sa te uiti în ochii lui sa vorbești tare sa te exprimi liber nu ai de ce sa fi timid toți suntem egali.Nu te ajută cu nimic dacă ești timid ieși cat mai des afară Si comunica cat mai liber cu cei din jurul tău. Sper ca te am ajutat.