| TR_Remus_2001 a întrebat:

Salutare. Am 3 prieteni care au încercat aseară sa fure niște motorina dar pana să apuce sa fure i-au prins jandarmii, printre ei se afla si un minor de 14ani, nu au furat nimic. Ce pot pati? Scăpa cu o amenda sau dosare penale? Mulțumesc de ajutor

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dosare penale normal. Mai puțin ala de 14 ani ca inca nu raspunde penal.

| Osneros a răspuns (pentru suntserios):

Ca fapt divers, NCP a modificat varsta raspunderii penale, conform articoulului 113:
"Art. 113: Limitele răspunderii penale

(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii."

| Sofer a răspuns:

E tentativa de furt totuși, chiar dacă nu au furat tot riscă dosar penal.

| RaAlexandra a răspuns:

Dosar penal pentru tentativa de furt si distrugere iar data viitoare sa le fie invatatura de minte