| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema care e legata de tatal meu vitreg si anume ca e un alcoolic ordinar. M-am saturat sa il vad beat in fiecare saptamana, ma nu zic sa nu bei, bea omule o bere, doua, trei da opreste Doamne iarta-ma, il urasc si am jurat ca dupa ce ma voi putea intretine singur sa plec din casa aia va regreta tot raul care mi l-a facut si va platii totul inapoi triplu.
Prima oara ne-a stricat familia, atat a vrajit-o pe mama pana a facut-o sa se desparta de tata si sa vina la el, deci acum stau cu nemernicul ala alcoolic, cu mama si cu sora mea care e facuta cu mama si tatal vitreg si sa va spun si rolul surorii mele, ea are doar 2 ani dar a fost adusa la viata ca o "garantie" sa ii zicem asa, eu am in clasa un coleg care a stat usa in usa cu tatal meu vitreg inaine sa fie cu mama si mi-a povestit ca pe fosta lui prietena o batea si se purta urat cu ea facea mereu scandal, deci sora mea a fost adusa la viata ca mamei sa-i fie mai greu sa se desparta de el fiind ea.
Problema acum e ca mereu cand se imbata face scandal, o injura pe mama care e o femeie de nota 10(ma mir ca inca nu a dat in ea), si mereu da mereu se cearta cu mine nici macar nu stau langa el, eu stau in camera mea el vine si deschide usa ca are chef de cearta cu mine, nu mai suport sa ma cert cu el nu mai suport, sunt plin de nervi si nu stiu ce ar trebui sa fac, am doar 17 ani inca nu pot face nimic, azi a fost la fel s-a certat cu mine si acum cand scriu asta tremur tot de nervi, ce sa fac mama nu poate sa plece de la el pentru ca nu are unde sa se duca chiar nu are, tatal meu adevarat nu mai vrea sa auda de mama pentru ca ea a fost cea care s-a despartit de el, el nu a facut nimic gresit mereu a adus bani in casa, tatal meu adevarat bea doar cateodata dar si atunci cand se imbata venea acasa nu facea scandal, ba se culca ba era glumet el mereu cand bea ii place sa glumeasca si sa rada.
Deci mama nu poate sa se intoarca la el deoarece tatal meu natural nu o mai primeste, eu nu mai pot sa traisesc in mediul asta, nu mai suport sa ma cert mereu cu el, nu am deloc liniste, deloc!
Cum sa imi vad linistit de scoala cand sunt mereu cu nervii la pamant din cauza lui?
Cum sa imi vad linistit de antenamente la kickbox cand nu ma pot concentra in ring din cauza stresului?
Cum sa imi creez o viata acum cat sunt tanar cand din cauza betivului asta increderea in mine imi este distrusa in fiecare zi cate putin? Imi este distrusa din cauza ca nu pot face nimic in privinta situatiei in care sunt acum.
Ce ar trebui sa fac eu, la tatal adevarat nu ma pot duce el nu e in tara e plecat foarte departe momentan nu ma poate ajuta deci sa scoatem asta din calcul.
Sa stau de vorba cu tatal vitreg? Nu se poate imi pare rau dar cu gunoiul asta uman nu se poate vorbii desi am incercat.
Puneti-va in situatia mea, cum ati reactiona, cum ati face fata?

6 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!

Îmi pare rău că treci prin aceste lucruri atât de neplăcute la vârsta aceasta. Totuşi eşti de-o seamă cu mine.

Mama ta lucrează sau e în concediu pentru creşterea surioarei tale? Dacă nu lucrează ai putea vorbi cu ea şi să-i explici că eşti totuşi un copil şi îţi doreşti să ai parte de linişte ca să poţi învăţa şi să te dezvolţi într-un cadru frumos.
Spune-i că ar fi o soluţie să vă mutaţi toţi trei într-un apartament cu chirie.
Explică-i faptul că ar trebui să se gândească la surioara ta, să nu aibă parte de mediul acesta când va mai creşte şi va începe să realizeze cum stau lucrurile.

Încearcă să gândeşti pozitiv deoarece nimeni nu este legat de cineva pe viaţă. Cine ştie?! Poate îţi convingi mama să divorţeze de el şi să trăiţi toţi trei în linişte şi pace.

Bunicii tăi sunt în viaţă? Dacă da, ar fi o soluţie să vă mutaţi la ei cât timp mai strânge mama ta nişte bani. Ai putea de exemplu să o convingi să te lase pe tine şi sora ta la bunici iar dânsa să meargă în străinătate pentru o perioadă să strângă bani să vă luaţi un apartament de exemplu.

Deşi sunt fată, dacă aş avea aceste probleme aş încerca să fiu puternică în primul rând pentru mama şi aş pune piciorul în prag. Nu permite nimănui să-i facă rău fiinţei care ţi-a dat viaţă!

Orice ar fi în această viaţă, tu să mergi mai departe, clădeşte-ţi un viitor şi ajută-ţi mama să aibă bază în tine.

Dacă simţi nevoia să vorbeşti cu cineva despre problemele tale, nu îţi recomand să vorbeşti cu prietenii deoarece prin faţă îţi pot spune că le e milă de tine, iar pe la spate pot să râdă. Vorbeşte numai cu cei apropiaţi din familie, mama, bunica, etc.

Poţi suna când eşti singur acasă psihologii aceia care oferă sfaturi copiilor prin telefon sau poţi merge la un psiholog.

Mult succes, o seară frumoasă şi nu uita să fii puternic!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi pare rau de tine si inteleg foarte bine prince treci atat tu cat si mama ta.E bine sa stai de vorba cu mama ta si apoi amandoi sa vorbiti cu el omeneste cand este treaz.Dar asta nu cred ca o sa rezolve ceva.Cred ca cineva din famile sau din vecini sa anunte politia, sa-l atentioaneze.Ce sa zic mai mult, sincer nu stiu. Sper ca povestea si intrebarea ta sa fie pusa la recomandate sa-ti raspunda mai multi.Desi orice sfat nu creedc a va functiona, mai bine il lasati in apele lui, doamne fereste sa nu inceapa sa va bata.

| SunnyDay88 a răspuns:

Pai de ce tatal tau nu te poate ajuta?

solutia ar fi sa vb cineva cu tatal tau cat e trez sa explice de ce anume bea si cumva internat la un spital psihiatric ca sa scape de boala asta.

cat despre tine, incearca sa mai vb cu tatal tau si vezi daca nu te poate ajuta sa-ti inchiriezi o camera undeva.

cat despre mama ta, o fi ea de nota 10 dar daca ei de asta i-a placut acuma sa stea sa traiasca cu el.

bunici nu mai ai. poate poti ajune sa stai la ei.

| Florincrap a răspuns:

Ce trist...eu nu as face fata unui asemenea lucru. Ar fi o constanta sursa de stres si agitatie. In plus, firea mea sensibila ar fi la pamant. Eu nu stiu cum poti sa supravietuiesti, avand in vedere ca ai 17 ani. Esti tanar. O solutie este sa vizitezi un psiholog. Sau sa te resemnezi si sa astepti majoratul. Iar eu as reactiona cum o fac de obicei:devin foarte iritat si irascibil. Asta e singura solutie a mea, dat fiind faptul ca etica nu imi permite sa ranesc pe cineva (sa il agresez fizic/psihic) si dat fiind faptul ca nu as putea sa bat pe cineva, datorita fizicului meu. Sau mai ai o metoda:suna la Telefonul Copilului. Si ei te pot ajuta. Dar numai daca esti abonatul retelelor de telefonie Romtelecom sau Cosmote.

| kmidodo a răspuns:

Dragul meu, m-au trecut toate transpiratiile cand am citit intrebarea ta.Nici nu-ti imaginezi cat de bine inteleg prin ce treci.Sunt prea multe de spus dar voi incerca sa-ti dau cateva repere, poate te ajuta.1. daca mama ta este cu el, e ceva ce ii uneste in afara de sora ta, dar nu-ti poate spune tie. Faptul ca nu il suporti pe vitreg probabil este reciproc.Incearca in primul rand sa stai de vorba cu mama ta si sa-i spui EXACT ce ai scris aici.Ea cred ca nu stie de fapt prin ce treci tu. Daca e de 10 cum zici, te va intelege.2.Gandeste-te la tine si la faptul ca orice s-ar intampla NU va trai nimeni in locul tau.El are o viata in urma, tu ai mult mai multa viata inainte. Daca vrei sa te razbuni pe el, cea mai buna razbunare e sa nu te cobori la nivelul lui de betivan, sa fii calm si sa nu mai bagi pur si simplu in seama ceea ce face sau spune.Incearca sa te concentrezi pe strict problemele tale cum ar fi sa te instruiesti pentru a urma cu succes o scoala care sa te ajute sa ai independenta financiara si de ce nu peste cativa ani sa-i poti oferi mamei si surioarei tale o casa in care sa locuiasca fara betivan! Cat priveste tatal tau natural chiar daca este plecat din tara ar putea sa te sprijine moral ca doar cai de comunicare exista dupa cum se si vede...Cred ca ceea ce ti se intampla, in final te va intari si te va transforma intr-un adevarat barbat si intr-un viitor sot si tata minunat! Asta trebuie sa-ti doresti.Asa vei da peste nas in cativa ani tuturor celor care ti-au facut viata grea.Fii calm, nu raspunde la provocari, dovedeste ca esti mai calm, mai matur si mai responsabil decat cei -cel care te streseaza.Multa bafta si sper ca ti-am fost de folos!

| Ciuica1Cristian a răspuns:

Daca esti la kickbox si nu iti e mila de el dai cateva si lasa-l dracu jos!