| soultaker a întrebat:

Salutare am o problema mare din care nu stiu cum sa mai ies am nevoie de ajutor de un sfat de orice ma poate ajuta am o relatie cu fata mai mica decat mine si la ceva distanta. sunt cu ea cam de 3 luni dar relatia nu merge... nu stiu am ajuns sa ma termine psihic relatia asta vreau sa pun punct relatiei. dar nu stiu cum? am incercat sa ii explic ca nu merge ca e distanta destul de mare diferenta de varsta si de gandire si nu ii pot oferii ce vrea ea dar ea nu vrea sa auda nu se opreste din plans si spune ca mai bine moare dar in acelasi timp nu ma intelege ca sunt anumite lucruri pe care nu le pot face adica sa ne vedem mereu distanta fiind destul de mare. cum as putea sa pun capat acestei relati cat mai diplomat? nu stiu cat sa mai pot suporta situatia. ma doare ca o fac sa sufere dar relatia noastra nu va merge niciodata imi pare rau ca m-am bagat in asta dar cum sa ies? help please vreau sa se termine tot. dar cum?

Răspuns Câştigător
| MeConstantine a răspuns:

Buna,

Daca te face sa suferi relatia aceasta si viceversa cel mai bine ar fi sa-i spui exact ce ne-ai spus si noua aici si sa adaugi ca nu vezi alta solutie. nu doresti ca relatia sa se consume la distanta, sa va consumati sentimentele si totodata pana la urma viata voastra si ca pana la urma trebuie sa iei o decizie.
Sa stii ca oamenii mai mari sunt nevoiti sa iau decizii si asa trebuie sa faci si tu ca sa nu regreti mai tarziu si faptul ca zice ca se sinucide si restul, oricum nu este bine pentru ea. Eu cand am fost luat asa am terminat relatia instant, de ce? Pentru ca santajul emotional si sa ramai cu cineva doar de frica sa nu pateasca ceva nu ajuta nici relatia si nici pe tine.
Spune-i adevarul si spune-i clar si concis la sfarsit ca indiferent ce face tu nu o sa-iu mai raspunzi. Urmatorul mesaj va fi sa nu-i citesti mesajele, sa le stergi fara sa le citesti si apelurile. Fii un pic de piatra ca sa treci peste astfel nu o sa reusesti pentru ca si tu tii la ea daca te consumi.

3 răspunsuri:
| Fridăm a răspuns:

E destul de urâtă treaba... dacă o afectează atât de tare, înseamnă că ţine la tine. Dar ar trebui să înţeleagă că dacă nu se poate, asta este. Încearcă să îi spui că vă aduce amândurora doar suferinţă această relaţie, iar dacă nu înţelege nici aşa, du'te la ea şi spune'i tot ce ai pe suflet. Nu prea ai ce să faci altceva...

| AleXisAleXis a răspuns:

Nu`i mai acorda atentie. Cand te intreaba ceva raspunde`i cu da sau nu, raspunsuri scurte. Vorbeste mai rar cu ea. Sa vada ca relatia nu mai merge si ca nu mai e ca la inceput, doar nu are 10 sa nu inteleaga unele lucruri.
Pana la urma va lua ea deciazia asta, si o va termina cu tine.
Daca are un pic de minte, daca nu ii spui pa si gata. Ce naiba? Doar nu e dementa sa isi taie ``o vena`` sau ``doua vene`` pentru un baiat care nu o iubeste.
NU`ti fa griji pentru ea la inceput va fi mai greu, pana se va obisnui fara tine apoi isi va da seama ca ai luat o decizie buna.

| CNicoleta a răspuns:

Pff...complicat. Dar, de ce nu incerci sa o faci pe ea sa te paraseasca, adica sa fie chiar decizia ei, nu a ta? asa nu va mai suferi, sau cel putin nu atat de mult. Eu zic sa vorbesti cu cineva de varsta ei, care va cunoaste pe amandoi si care sta mai aproape de ea si sa faci cumva ca sa se cupleze...asa ea va fi fericita cu el, iar tu - liber happy Stiu, ideile mele sunt mai ciudate, dar s-ar putea sa functioneze.