| vmalex21 a întrebat:

Salutare,am si eu o mica problema cu ochelarii de vedere.Dupa ce ii spal cu apa potrivita la temperatura si sapun lichid raman niste urme. Daca sterg cu laveta din microfibra se intinde mizeria pe lentile.Cu ce as putea curata ochelarii eficient si sigur? Voi ce solutii folositi?

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Există șervețele speciale de spălat ochelarii.
Sau poți folosi o piele de căprioară pentru ștergere.
Pentru spălare e preferabilă o soluție de alcool izopropilic sau chiar medicinal cu o picătură de detergent lichid pentru geamuri.

| MeForeverAlone a răspuns:

Din câte știu eu, atunci când îți cumperi ochelari ți se dă un fel de batistuță, specială pentru ștergerea ochelarilor. Ai putea încerca să-i ștergi cu acea batistuță și cu parfum, pentru că nu lasă urme de săpun sau de clăbuci. Dacă nu o mai ai, îți poți cumpăra de la magazin un set de șervețele speciale pentru șters ochelarii, nu cred că e mai mult de 5 lei un pachet de vreo 100 de bucăți. A, cred că și spirtul mai e bun pentru așa ceva.
Baftă!