| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, am si eu o problema, m-am nascut in familie de pocaiti si de cand am fost mic am fost "traumatizat" adica cand eram mai mic tot imi spuneau sa vin la biserica si se suparau daca nu veneam, dar acum am crescut si am inceput sa inteleg din ce in ce mai bine ce e si cu religia asta. Inainte ziceam si eu cum pot oamenii sa urasca pocaitii dar acum inteleg complet. Parca as trai in comunism. Reguli peste reguli. Trebuie sa te rogi, sa citesti din bibilie. (eu cred in Dumnezeu dar nu ma duc la biserica/nu ma rog/ nu citesc din biblie.) m-am saturat. De fiecare data cand incerc sa aflu ceva se supara pe mine. Odata am zis ca de ce lumea sufera (unii mor de foame/altii sunt bolnavi si tot asa) si ca de ce Dumnezeu nu a lasat lumea buna si sa fie fiecare sanatos si toate cele.si m-am enervat ca tot imi zicea chestii aiurea si am zis ca Dumnezeu si-a batut joc ca mai bine nu facea lumea decat sa o faca asa ( recunosc imi pare rau ca am zis asta dar cand esti nervos nu mai tii cont de nimic) si apoi au zis cum imi permit sa vorbesc asa ca Dumnezeu ma va pedepsi si etc. Am ajuns sa realizez ca din cauza lor nu sunt un copil "normal", adica daca ma bateau alti copii eu trebuia sa tac si sa fug, nu sa dau si eu sau ceva si in ziua de azi nu ma pot distra si eu ca oricare adolescent. Adica nu am voie sa beau o bere/ sa merg la club/ sa fumez/ sa dorm cu o fata si etc/ sa ascult muzica/ sa ma uit la tv si etc. Cand a sunat odata un prieten si au raspuns ai mei ca eu nu eram acolo langa telefon si el a injurat ca era cu niste baieti si atunci au zis ca eu sunt acolo si apoi am venit si mi-au zis ca asa vorbeste de urat baiatul ala si prostii. Ma bucur ca am avut de mic internetul alaturi de mine sa ma ajute si sa imi dea raspuns la intrebari. Ca in rest am ajuns un ciudat, timid si rusinos. In fiecare zi aud tot despre pocainta si etc si sa vad doar oameni din astia. Unii sunt oameni buni, dar altii te judeca si te parasc. Daca nu aveam prieteni si internet acum poate eram si eu un batut in cap care nu stia ce inseamna virgin laughing si asa am ajuns destul de rau dar nu pot face nimic ca de fiecare data cand zic ceva ma intimideaza cu "ai grija ca te pedepseste Dumnezeu" si apoi scapa usor de mine (recunosc ca mi-e frica deoarece asa am fost crescut.). Daca ar sti cine sunt eu cu adevarat m-ar face satanist si drogat. Nu inteleg. Ei zic ca tot ce e pe lumea asta e al lu satana (internet/tehnologie etc) dar mai nou au si ei Instagram si Facebook si internet. Daca stau sa ma gandesc ai mei sunt chiar foarte buni fata de cum sunt altii. Altii n-au tv in casa/pc si nici bibelouri. Nu pot intelege cum au ajuns asa. Adica deja au exagerat rau e 2019 si ei cred ca totul e pacat si etc. Eu vad ca fiecare om e liber sa faca ce vrea, nu sa fie obligat sa urmeze religia x, y, z si sa nu poate faca orice. De cand sunt mai mare tot imi spun daca vreau sa ma botez si etc ca sa ajung in cer sa ma intalnesc cu ei, ca daca nu ma botez nu ajung in cer. Aproape orice pocait cu care vorbesti iti va spune sa mergi la el la biserica sau treburi din astea. Nici cand eram mic nu mergeam la biserica, ma enervam cand auzeam ca trebuiam sa duc la biserica. Regulile astea sunt foarte exagerate mai ales pentru un copii. Nu stiu ce sa mai fac... mersi!

10 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

A "fi pocait" sau crestin nu e ceva rau.
Daca stii ce iti doresti principiile si regulile te pot ajuta.

| corbulalbrosu a răspuns:

Parerea mea o exprim In 3 cuvinte simple : Esti de compatimit. thinking NO COMMENT

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

De ce trebuie compătimit?

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca este obligat sa se supuna vointei altora, fara a avea dreptul de a protesta si nevoit sa se comporte si sa traiasca contrar vointei si dorintei lui o viata de ''rahat'' stabilit si impus de altii. dar cu toate acestea el este silit/obligat sa le indure contrar vointei lui. Si din acest moment chiar ca orice alt comentariu ar fi de prisos si absolut inutil. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Religia asta creştină e foarte tâmpită! Cu câteva zile în urmă am văzut un video cum un popă scălda prin apă un picior de mort. După, MARII CREŞTINI se năpusteau cu bidoanele şi căldările ca să ia apa de labă de mort,nu ştiu ce fac acum cu ea,o beau,se spală cu ea,nu ştiu.Să te duci la un creştin să-i zici să mănânce un rahat nu-l va mânca,dar dacă îi va zice biserica,atunci cu pare plăcere ar face-o.Mă enervează şi pe mine când aud replica asta,,Dumnezeu te va pedepsi,,.Se zice că Dumnezeu e bun şi milostiv, dar dacă ne va pedepsi asta înseamnă că şi el e tot un fel de călău ca dracu.Şi profa mea de rusă e foarte religioasă, ţine toate posturile, etc.şi ne zice că stăm cu ochii numai în telefon şi calculator doar datorită dracului, creştinii ăştia sunt foarte PARANOICI.Nu înţeleg absolut deloc care e faza cu posturile, important este cu sufletul să crezi în Dumnezeu, ce mai contează frate ce mănânci? Ce are mâncarea cu Dumnezeu şi iubirea noastră faţă de el? Religia asta creştină te strică de cap. Câteodată mă întreb dacă Dumnezeu e mulţumit de biserica mafiotă care se implică peste tot şi în politică, etc.Chiar El e mulţumit că preoţii ăştia de-a lungul a mii de ani au ucis milioane de oameni? Chiar ieri m-am uitat la Zaiafet şi a făcut un clip despre cum erau pedepsiţi oamenii în trecut.Acolo el a zis că, statul omora oamenii pentru că nu aveau bani să întreţină toţi oamenii vinovaţi, dar biserica îi omora doar pentru bani.E trist că Biserica un lucru sfânt, nişte dobitoci l-au transformat în ce l-au transformat.Ar mai fi multe de zis, dar lăsăm şi pe data viitoare.

| KindKid17 a răspuns:

Pariez ca esti in cultul penticostal. Va rugati si toti odata nu? Cati ani ai?

| anonim_4396 explică (pentru KindKid17):

"Salutare, am si eu o problema, m-am nascut in familie de pocaitii" am si zis asta, cum adica va rugati toti odata? am 17 ani

| KindKid17 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica nu pe rand. Tu nu stii cum e la penticostali?

| anonim_4396 explică (pentru KindKid17):

Cum de mi-ai dat cerere? Pai eu nu ma rog

| Adikspy a răspuns:

Deci ar trebui sa asculți de părinți ca nu ați vor raul, dacă ți-e ați place sa bei sa fumezi și sa curvesti astea nu sunt bune, în biblie nu scrie sa le facem ci sa nu le facem, dacă citești singur biblia ai sa afli ce. E bine si ce este rău,