| DFMarius18 a întrebat:

Am si eu o problema mai ciudata si nu stiu cum sa fac sa scap de ea...
Deci cand e sa ma cert cu cineva sau e vorba de bătaie ma ia asa o panică, gen mi se înmoaie picioarele... dar daca sunt supărat nu am nici o treaba. Poate sa fie oricine in fata mea ca nu imi e frica de nimeni... poate ma ajutati voi sa inteleg sau sa scap de treaba asta.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când ți se înmoaie picioarele, și ai atac de panică, creierul tău vrea să evite confruntarea din care ai putea avea de suferit. Când eștui supărat, ai o tensiune interioară care se dorește descărcată prin acțiune și lupta în perspectivă te face să fii viteaz. Ca să poți scăpa de ambele, este nevoie să manageriezi conflictele. Sunt lupte pe care este bine să le eviți, cu mai multă minte și rațiune, și altele un de lupta ta aduce ceva pozitiv. După mai multe confruntări vei învăța asta.

| Bizon95 a răspuns:

Si eu sad
acum am o varsta si nu am mai fost in asa o situatie de ani buni, dar si eu am reactia asta, presupun ca e ceva pur inconstient

iar in teorie asta se rezolva daca te apuci de arte martiale, incearca ceva eficient de gen Krav Maga, kickboxing, wing chun, etc.

| Demidol a răspuns:

Eu nu inteleg de ce trebuie sa te bati. Problemele pot fi rezolvate si altfel.
Daca ti se inmoaie picioarele, e clar ca iti este frica.